Szudánban szerdán a múlt hónapban történt államcsíny ellen tüntetőket öltek meg a biztonsági erők. A katonai vezetés ugyancsak szerdára megszüntetett minden távközlési lehetőséget - adta hírül az AFP francia hírügynökség.
A tüntetők az ország fővárosában, Kartúmban és a vele szemben, a Nílus másik partján fekvő Omdurmánban vonultak utcára. A biztonsági erők tüzet nyitottak a protestálókra és - az AFP jelentése szerint - 14 embert megöltek. A francia hírügynökség, a Szudáni Orvosok Bizottsága információira hivatkozva, arról számolt be, hogy a biztonságiak fejre, nyakra és testre céloztak.Hírügynökségi jelentések szerint az október 25-i hatalomátvétel óta a szerdai volt a legvéreseb nap. A puccs óta 34 demonstráló halt meg - köztük három tizenéves gyerek -, több százan pedig megsebesültek.
#Internacionales Al menos diez personas han muerto este miércoles en el marco de las protestas contra el golpe de Estado en Sudán que tienen lugar en varios puntos del país,según han informado las autoridades sanitarias sudanesas.#Enter504HN#GolpeDeEstadoEnSudánpic.twitter.com/S9e2QKxg5p
— Enter504 Periódico Digital (@enter504hn) November 17, 2021
Szerdán déltájt a hadsereg megszakíttatta az összes telefonösszeköttetést. Internetkapcsolat a puccs óta nincs az afrikai országban, így már teljesen megszűnt a távközlés.
A telefonösszeköttetés hiánya miatt kevesebben tüntettek, mint korábban, feltehetően azért, mert a szervezők nem tudtak sms-üzenetekkel mozgósítani. Szerdán csak pár ezren vonultak az utcára, míg előzőleg tízezrek tüntettek az államcsíny ellen.
A megbuktatott Abdalla Hamdok miniszterelnök jelenleg háziőrizetben van. AZ Egyesült Államok és több nyugati ország korábban arra szólította fel a jelenlegi szudáni vezetést, hogy térjen vissza a puccs előtti állapotokhoz. Gibreil Ibrahim, a megbuktatott kormány pénzügyminisztere az AP amerikai hírügynökségnek a szerdai tüntetések előtt adott interjújában azt nyilatkozta: a visszatérés a hatalomátvétel előtti viszonyokhoz "nem reális".