Szijjártó Péter: A nukleáris energia kivételt tud képezni a túlideologizált érzelmi alapú viták alól

SZIJJÁRTÓ Péter
Budapest, 2022. június 23. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszél Melanie Huml bajor európai és nemzetközi ügyekért felelős tárca nélküli miniszterrel közösen tartott sajtótájékoztatón a Magyar-Bajor Vegyes Bizottság ülése után a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2022. június 23-án. Újabb hároméves együttműködési programot írt alá Magyarország és Bajorország, amelynek alapján a felek közösen fognak dolgozni az eddigi gazdasági eredmények megőrzéséért a jelenlegi, rendkívüli nehézségekkel teli környezetben. MTI/Máthé Zoltán
Vágólapra másolva!
A nukleáris energia talán kis kivételt tud képezni a túlideologizált, érzelmi alapú viták alól és a szektor a kelet-nyugati együttműködés olyan szelete, amely valamennyire még sértetlen maradt - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Washingtonban.
Vágólapra másolva!

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) miniszteri szintű konferenciájára érkezve hangsúlyozta, hogy Európa minden idők legsúlyosabb energiaellátási válságával néz szembe az ukrajnai háború és az "elhibázott" szankciós válaszok miatt.

A jelenlegi helyzetben így azok az országok tudnak a legstabilabban helyt állni, amelyek képesek maguk megtermelni az általuk felhasznált energia jelentős részét. Márpedig Magyarország esetében ez főként nukleáris reaktorokkal lehetséges,

ezért is fontos a paksi bővítés, amelynek keretében az atomerőmű kapacitása 2000 megawattról 4400-ra fog nőni - húzta alá.

Szijjártó Péter arról számolt be, hogy az elmúlt hónapokban és években a kormány hatalmas vitákat folytatott az Európai Unióban annak érdekében, hogy megszűnjön a negatív diszkrimináció a nukleáris energiával szemben, azt a megújuló forrásokkal egyenlő feltételekkel kezeljék, illetve a szektor mentességet kapjon az Oroszországgal szembeni szankciók alól.

Mindkét cél teljesült, így nem érinti semmilyen korlátozás a paksi beruházást, amely valódi nemzetközi projekt, mivel bár a fővállalkozó az orosz Roszatom, a blokkok több kritikus fontosságú elemét nyugati nagyvállalatok, így az amerikai General Electric, a francia Framatome és a német Siemens szállítják - emlékeztetett.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Forrás: MTI/Máthé Zoltán

Majd hozzátette, hogy a nap folyamán találkozik a General Electric vezetőivel, a Siemens képviselőivel nemrég Németországban tárgyalt és hamarosan egyeztetni fog a Framatome vezetőivel is Franciaországban.

A miniszter közölte, ez példázza azt is, hogy a nukleáris energia "a kelet-nyugati együttműködés olyan szelete, amely valamennyire még sértetlenül megmaradt".

"A nemzetközi viták észszerűtlen, túlideologizált és érzelmi alapokra helyezése alól talán a nukleáris energia pici kivételt tud jelenteni, a paksi atomerőmű maga erre egy bizonyíték" - fogalmazott.
Kiemelte: a nukleáris energia olcsó, biztonságos és környezetbarát energiaforrás, utóbbit jól mutatja, hogy a két tervezett új paksi blokk építésével évente 17 millió tonna szén-dioxid kibocsátása lesz megelőzhető.

Végül pedig figyelmeztetett: "ma már mindenkinek be kellene látnia, akinek csak egy kis józan esze még maradt, hogy nukleáris energia nélkül nem lesz energiabiztonság Európában, nukleáris energia nélkül nem lesznek megfizethető energiaárak Európában és nukleáris energia nélkül Európa nem tudja majd teljesíteni zöld célkitűzéseit."

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!