A képviselő hangsúlyozta: a térség kulcsszerepet játszik a délről a magyar határra érkező illegális migráció feltartóztatásában. Véleménye szerint a nyugat-balkáni útvonalon egyre erősödik a migrációs nyomás, felfegyverzett fiatal férfiakból álló migránscsoportok támadnak a határőrökre, és az EU-nak is határozottan állást kell foglalnia azzal kapcsolatban hogy a uniós külső határainak védelme prioritás kell hogy legyen.
Mint mondta, az uniós migrációs politika elhibázott, az Európai Bizottság nem a megfelelő kérdésekre koncentrál, miközben már a külső határoknál fel kellene tartóztatni az illegális migrációt.
Gál Kinga felhívta a figyelmet, hogy Magyarországra kettős nyomás nehezedik, az ország 1,5 millió ukrán menekültet fogadott be, akiknek hozzáférést biztosított a többi között az oktatáshoz és az egészségügyhöz.
A valódi menekülteket támogatjuk, de az erőszakosan fellépő illegális migránsokat fel kell tartóztatni, és ebben a nyugat-balkáni térség kulcsszerepet játszik"
- szögezte le.
Az EP-képviselő üdvözölte, hogy az Európai Bizottság a múlt héten tagjelölt státuszt javasolt Bosznia-Hercegovinának, és úgy véli, hogy a testület új bővítési csomagja pozitívabb, biztatóbb kilátásokat nyújt a régiónak.
Magyarország mindig elkötelezett volt a nyugat-balkáni bővítés mellett. Az EU-nak történelmi felelőssége van a Nyugat Balkán iránt, ráadásul a bővítés hitelességi kérdés is. A folyamatos időhúzás után szükség van konkrét menetrendre és céldátumokra"
- emlékeztetett.
Fontos továbbá az is hogy a csatlakozási tárgyalások előrehaladjanak Szerbiával - tette hozzá.
Gál Kinga felhívta a figyelmet arra is hogy az energiabizonytalanság a Nyugat-Balkánt is érinti, ezért olyan közös projektekre van szükség a régióval amelyek enyhítik a válságot.