Németország leállította a kazahsztáni fegyverexportját

Kazahsztán, tüntetés, 2022 január
Almati, 2022. január 5. Tüntetők gyülekeznek Almatiban 2022. január 5-én. A tiltakozások Zsanaozen városban január 2-án kezdődtek, miután az országban eltörölték a cseppfolyósított földgáz árplafonját, és emiatt jelentősen megemelkedett a benzin alternatívájaként használt autógáz (LPG) ára. A zavargások átterjedtek az ország több városára, köztük Almatira és vidéki településekre is. MTI/AP/Vladimir Tretyakov
Vágólapra másolva!
Németország leállította a Kazahsztánba irányuló fegyverexportját az ottani zavargások miatt - jelentette szombat hajnalban a dpa német hírügynökség meg nem nevezett forrásra hivatkozva.
Vágólapra másolva!

Kazahsztánban napok óta heves összecsapások zajlanak tüntetők és a biztonsági erők között. A cseppfolyós földgáz árának emelkedése miatt kezdődött tiltakozások országos rezsimellenes tömegmegmozdulássá szélesedtek. Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök orosz segítséget kért a helyzet rendezéséhez. Pénteken

arra utasította a rendvédelmi szerveket és a hadsereget, hogy figyelmeztetés nélkül nyissanak tüzet.

A dpa úgy tudja, hogy tavaly a német kormány 2,2 millió euró (790 millió forint) összértékben 25 exportkérelmet hagyott jóvá Kazahsztánba szánt fegyverekre vonatkozóan, ami nem nagy összeg a más országokba irányuló német fegyverexport értékéhez képest, mégis a német kormány szükségesnek tartotta meghozni ezt az intézkedést.

Az amerikai külügyminisztérium péntek este közölte, hogy a Kazahsztánban dolgozó amerikai kormányzati alkalmazottak közül mindenki elhagyhatja az országot, akinek a munkájára nincs most feltétlenül szükség. Elsősorban az almati amerikai főkonzulátus alkalmazottairól és családtagjaikról van szó.

A Fehér Ház önmérsékletre szólította fel pénteken a kazah rendfenntartó erőket, és kifejezte aggodalmát amiatt, hogy Tokajev elnök tűzparancsot adott ki.

Tüntetők gyülekeznek Almatiban 2022. január 5-én. Forrás: MTI/AP/Vladimir Tretyakov