Észak-Koreai rakétakísérlet: nagy hatótávolságú robotrepülőgépet teszteltek

Kim Dzsongun, Kim Dzsong Un, Kim Dzsongun
In this picture taken on November 15, 2020 and released from North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) on November 16, 2020 North Korean leader Kim Jong Un speaks during a meeting of the Political Bureau of the Central Committee of the Workers' Party of Korea (WPK) in Pyongyang. (Photo by STR / KCNA VIA KNS / AFP) / South Korea OUT / ---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS / THIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE AND CONTENT OF THIS IMAGE --- /
Vágólapra másolva!
Észak-Korea továbbfejlesztett, nagy hatótávolságú robotrepülőgép és harcászati irányított rakéta robbanófejének tesztelését a héten hajtotta végre. Eközben Kim Dzsong Un vezető nagy fegyvergyárat látogatott meg - közölték pénteken Phenjanban.
Vágólapra másolva!

Kedden továbbfejlesztett nagy hatótávolságú robotrepülőgépet teszteltek, csütörtökön pedig másik kísérletet hajtottak végre, amelyben

harcászati irányított rakéta hagyományos robbanófejének teljesítményét vizsgálták

- közölte a KCNA állami hírügynökség, a fegyvereket vagy a gyár helyét azonban nem részletezte.
Kim Dzsong nem vett részt a teszteken, de egy fegyvergyárban tett látogatásakor dicsérte a nagy fegyverek gyártásában elért ugrásszerű haladást a kormányzó Koreai Munkapárt múlt havi ülésén hozott döntések végrehajtásában.

- mondta.
A múlt héten Észak-Korea közölte, hogy megerősíti az Egyesült Államokkal szembeni védelmét, és fontolóra veszi minden ideiglenesen felfüggesztett tevékenység folytatását, utalva az atomfegyverek és interkontinentális ballisztikus rakéták tesztelésére vonatkozó, saját maga által meghirdetett moratórium feloldására.

Észak-Korea 2017 óta nem tesztelt interkontinentális ballisztikus rakétát vagy nukleáris fegyvert, de sorozatosan indított rövid hatótávolságú ballisztikus rakétákat az Egyesült Államokkal 2019-ben tartott sikertelen csúcstalálkozót követően.

A keddi teszt során két, nagy hatótávolságú robotrepülőgép 1800 kilométert tett meg 9,137 másodperc alatt, és eltalált egy szigetet az ország keleti partjainál. A csütörtökön tesztelt két, irányított rakéta szintén pontosan eltalálta a célpontot, és bizonyította a terveknek megfelelő robbanóerejét - számolt be a KCNA hírügynökség.

A dél-koreai vezérkari főnökök bizottsága csütörtökön közölte, hogy mindkét tesztet észlelte, és hogy a rövid hatótávolságú rakéták mintegy 190 kilométert repültek, 20 kilométeres maximális magasságot elérve, és egy lakatlan szigeten csapódtak be.

Az év eleje óta a mostani volt a hatodik észak-koreai rakétateszt. A hónap elején Phenjan taktikai irányított rakétákat és egy, vasútról indítható rakétarendszert, valamint hiperszonikus rakétákat tesztelt, amelyek képesek a rakétavédelem legyőzésére.

Illusztráció Forrás: MTI/EPA/KCNA/-

Jang Mu Dzsin, a szöuli Észak-Koreai Tanulmányok Egyetemének professzora szerint Phenjan valószínűleg fokozza a nyomást, és esetleg interkontinentális ballisztikus rakétát vagy más, nagy erejű fegyvert indít februárban és áprilisban, amikor Kim a néhai apja és nagyapja születésének 80-ik és 110-ik évfordulóját ünnepli, amelyek az országban jelentős évfordulók.

A szakértő szerint a kísérletek sorozata arra irányul, hogy felhívja a figyelmet Észak-Korea egyre változatosabb rakétaarzenáljára, és az Egyesült Államokkal való szembenállás jegyében erőt demonstráljon.