Halálra ítélték Egyiptomban a betiltott Muszlim Testvériség tíz tagját

egyiptomi tüntetések, egyiptomi zavargások, Tüntetők a Muszlim Testvériség szétvert kairói központja előtt, 2013. július elsején.
Vágólapra másolva!
Egy egyiptomi törvényszék vasárnap halálra ítélte a betiltott Muszlim Testvériség szervezet tíz tagját, akiket azzal gyanúsítanak, hogy merényleteket terveztek a rendőrség ellen - közölte a MENA egyiptomi hírügynökség.
Vágólapra másolva!

A tájékoztatás szerint az egyiptomi főmuftinak még meg kell vizsgálnia a halálbüntetéseket.

Tüntetők a Muszlim Testvériség szétvert kairói központja előtt, 2013. július elsején Forrás: AFP/RIA Novosti/Andrey Stenin

Az egyiptomi előírások szerint

a halálbüntetéseket csak a legfőbb vallási méltóság véleményezése után véglegesítik,

de a bíráknak a véleményt nem kötelező figyelembe venniük. A legtöbb esetben a főmufti jóváhagyja a halálbüntetéseket.

Több száz iszlamistát és ellenzékit vettek őrizetbe és ítéltek el tömegperekben

Egyiptom terrorszervezetként tartja nyilván a Muszlim Testvériséget.

Az el-Jaum esz-Szábí című helyi lap úgy tudja, a halálra ítéltek 2013 augusztusa és 2015 februárja között a Heluán Brigád nevű csoport vezetői voltak, amely Kairó térségében folytatott felforgató tevékenységet, és a rendvédelmi szervek ellen készült támadásokat végrehajtani. Heluán település Kairótól délre található. Egyéb részleteket azonban nem tettek közzé, így

azt sem tudni, hogy az eljárás során a vádlottak elismerték-e bűnösségüket.

A perben összesen 215 vádlott érintett.

A Muszlim Testvériséghez tartozó, demokratikusan megválasztott elnököt, Mohamed Murszit 2013-ban a hadsereg elmozdította a hatalomból. Ezt követően hetekig tartó, erőszakos megmozdulások alakultak ki Kairóban. A rendvédelmi szervek erőszakkal oszlatták fel a tüntetők táborát 2013 augusztusában.

Jogvédők szerint több mint 800 aktivista vesztette életét akkor.

Murszi megbuktatása után az új elnök, Abdel Fattáh esz-Szíszi kemény kézzel fellépett a Muszlim Testvériség ellen, amelyet 2013-ban terrorszervezetnek nyilvánítottak. Azóta több száz iszlamistát és ellenzékit vettek őrizetbe és ítéltek el tömegperekben.