Lassan egy hónapja tart Oroszország Ukrajna elleni inváziója. Az ukrán hadsereg és a területvédelmi egységek ellenállnak, és – beszámolóik szerint – jelentős veszteséget okoznak az orosz erőknek. Szakértők szerint néhány napja lelassult az orosz előrenyomulás, illetve az egyik elsődleges célpontnak számító ukrán fővárost, Kijevet sem sikerült egyelőre bevenniük. Cikkünkben sorra vesszük a háborús cselekményekben leginkább érintett ukrajnai településeket.
Február 24-e óta zajlanak háborús összecsapások Ukrajna területén, miután az orosz csapatok Oroszország, a Krím és Fehéroroszország felől behatoltak az országba. Kezdetben légitámadásokat hajtottak végre az ukrán katonai infrastruktúra – katonai repülőterek és légijárművek, légvédelmi létesítmények – ellen, elfoglalták a csernobili atomerőművet, majd megkezdték a stratégiai jelentőségű városok ostromát.
Herszon elesett, de ellenáll
A Fekete-tengeri kikötőváros, Herszon volt az első jelentősebb város, amelyet bevettek az orosz csapatok.
Az ukrán hírforrások szerint az orosz erők „álnépszavazást" tartottak volna a régióban annak érdekében, hogy szakadár területté tegyék Ukrajnán belül.
Lakossága ugyanakkor kitartóan tüntet az oroszok ellen: a közösségi oldalakon szinte napi rendszerességgel jelennek meg videók ezekről. Friss, hétfői jelentések szerint az orosz erők tüntető civilekre nyitottak tüzet és fénygránátokat dobtak közéjük; a The Guardian szerint az eset során ketten megsérültek. Néhány nappal ezelőtt az ukrán erők tüzérségi támadást intéztek az orosz ellenőrzés alá került herszoni repülőtér ellen,
az ukrán tájékoztatás szerint – amelyet független forrásból nem erősítettek meg – több tucat ott állomásoztatott orosz helikoptert találat ért.
Kijev, a bevehetetlen város?
Az ukrán főváros a háború kezdete óta ostrom alatt áll, az elmúlt közel egy hónap alatt súlyos csapásokat szenvedett, számos civil áldozattal. A város körül az ukrán csapatok már a harmadik védelmi gyűrűt építik ki.
A légvédelem jól működik a főváros és környéke felett, ennek ellenére csapódnak be rakéták a településeken lakóházakba és infrastrukturális létesítményekbe.

Vasárnap este például lakóházakat ért orosz tüzérségi támadás; az ukrán katasztrófavédelmi hatóság közlése szerint legkevesebb nyolc ember meghalt. Vitalij Klicsko polgármester szerint egy bevásárlóközpontot is eltaláltak az oroszok – a brutális mértékű támadásról itt olvashat bővebben.
#Київ
— DSNS.GOV.UA (@SESU_UA) March 21, 2022
Станом на 11:40 пожежу в торговельному центрі у Подільському районі, яка виникла 20 березня внаслідок обстрілу, ліквідовано.
Загинуло 8 осіб та 1 особа травмована. Роботи тривають, від ДСНС залучено 28 осіб та 2 од. техніки. #StopRussiapic.twitter.com/xYTh0UVNY1
Pénteki beszámolók szerint Kijevben a harcok kezdete óta közel 900-an sebesültek meg, köztük 241 civil, ezen belül 18 gyermek. Az orosz erők támadásaiban ukrán beszámolók szerint mintegy 40 lakóépület, hat iskola- és négy óvodaépület rongálódott meg.

A városban működnek a közművek és a tömegközlekedés, az egészségügyi ellátás. Nyitva vannak az élelmiszerboltok, a gyógyszertárak, a bankok, a benzinkutak, a piacok és az autószervizek is. A megye több kistelepülésén azonban – Ivankivszkában, Poliszkében és Dimerszákban – katasztrofálissá vált a helyzet, a fenti szolgáltatások vagy akadoznak, vagy teljes mértékben meg is szűntek.
Oroszország az elmúlt napokban növelte csapatai létszámát a város körül; a város katonai közigazgatásért felelős ukrán parancsnoka szerint viszont az elmúlt 3 hét alatt a város berendezkedett az ellenállásra,így szerinte az esetlegesen betörő orosz katonákat meglepetések fogadják majd.

Kijev környékén számos település áll orosz megszállás alatt: mások mellett Zsitomir, Irpiny és Hosztomel, a környéken erős harcok folynak. Zelenszkij néhány napja bejelentést tett több mint 30 település visszavételéről, de erről pontosabb információt egyelőre nem adott.
A városban hétfő estétől újra kijárási tilalom lép életbe.

Mariupol – heves ostrom alatt a kikötőváros
Az ostromlott azovi-tengeri kikötővárosban jóval rosszabb a helyzet, mint a fővárosban. Az orosz offenzíva kezdete óta több mint 2100 mariupoli lakos vesztette életét, a helyi városvezetés jelentése szerint az orosz erők lakóépületeket, sűrűn lakott övezeteket támadnak, gyermekkórházakat és városi infrastruktúrákat rombolnak le. A harcok elsősorban az egyik legnagyobb európai, Mariupolban működő acélüzemért, az Azovstalért folynak.
Orosz bombatámadás ért a városban vasárnap egy művészeti iskolát, ahová korábban mintegy félezren menekültek a harcok elől. A légicsapás romba döntötte az épületet, sokan a romok alatt rekedtek. Korábban az orosz csapatok bombatámadást hajtottak végre egy, a városban található színházépület ellen, ahol helyi ukrán hatóságok szerint több mint ezren voltak a támadás idején, szerencsére nagy részüket élve sikerült kimenteni a romok alól.

A RIA Novosztyi orosz hírügynökség pénteken azt jelentette, hogy Mariupol repülőtere a donyecki „népköztársaság" erőinek ellenőrzése alá került. A hírügynökség szerint egy börtön működött ott, ahol az Azov nacionalista gárda emberei, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) a 2014-es fordulat utáni ukrán irányvonal ellenzőit, valamint a donyecki és a luhanszki „népi milícia” tagjait tartották fogva és kínozták meg. Vasárnapi jelentések szerint a szinte porig rombolt 400 ezres lakosú Mariupol utolsó élelmiszer- és víztartalékait éli fel; nincs áram- és vízszolgáltatás, nincs fűtés, és szinte teljesen leállt a mobilszolgáltatás.
Ugyancsak ukrán jelentések szerint a humanitárius szállítmányok az orosz tüzérségi támadás miatt nem jutnak el a városba.

Irina Verascsuk ukrán miniszterelnök-helyettes hétfőn reggel azt közölte: Mariupolban az ukrán katonák nem fogják letenni a fegyvert, és nem fogják elhagyni a várost sem.
Támadás Lvivnél – üzenet Putyintól
Mintegy egy héttel ezelőtt orosz légitámadás ért egy, a nyugat-ukrajnai Lvivhez közeli katonai támaszpontot, aminek egyik jelentőségét az adta, hogy mindössze 30 kilométerre történt a NATO-tagállam Lengyelország határától. A támadás közvetlenül azután következett be, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette: katonai célpontnak tekintenek minden, Ukrajnát segítő fegyverszállítmányt – Lengyelország pedig közvetve ebben vett volna részt.
A Lviv melletti támaszpontot akkor nyolc rakétatalálat érte, legkevesebb 35 ember életét vesztette.

Csütörtökön már Lviv repülőtere mellett csapódtak be orosz rakéták,a célpont egy repülőgép-javító üzem volt. Oroszország Ukrajna elleni háborújában a harcok eddig csak kismértékben érintették a várost, amely azonban tele van belső menekültekkel.
Dnyipro elfoglalása mérföldkő lenne
A Dnyeper folyó partján fekvő, egymilliós közép-kelet-ukrajnai város, Dnyipro stratégiai fontosságú célpont az oroszok számára, lévén az Ukrajna üzleti és ipari központja – nem utolsó sorban az ukrán nacionalizmus egyik jelképe.
A város fontos szerepet tölthet be abban, hogy sikerüljön egyesíteni a különféle irányból érkező orosz csapatokat és a szakadárokat – vélik ukrán katonai források, amelyek szerint az ott egyesített orosz erők megindulhatnának észak felé, hogy bezárják az ostromgyűrűt Kijev körül.

Több orosz légicsapás is sújtotta a várost péntek reggel, amely az első hírek közül legkevesebb egy ember életét kioltotta. A támadások egy óvodát, egy lakóépületet és egy kétszintes cipőgyárat találtak el.
Több okból is célpont lehet Harkov
Az oroszok szerint ukrajnai laboratóriumokban biológiai fegyverek komponenseit hozták létre amerikai támogatással – az érintett laboratóriumok egyike pedig Harkovban működik. Ez lehet az egyik oka annak, hogy
a háború kezdete óta többször is célpont volt a másfél milliós nagyváros.A legfrissebb helyi híradások szerint szombatról vasárnapra virradó éjszaka öt ember, köztük egy gyermek is meghalt, amikor az orosz erők lakóépületeket bombáztak a városban.
Az orosz légierő az ukrán jelentések szerint csütörtökön csapást mért a városban működő kísérleti nukleáris erőműre, majd pénteken ismét tűz alá vonta a létesítményt.
Odesszánál orosz hadihajók várakoznak
Az oroszok egyre jelentősebb tüzérségi csapásokat hajtanak végre többek között az ukrán hadsereg utánpótlásvonalai, logisztikai és légibázisai ellen, emellett azokat a városokat is támadják, amelyek megszerzését nélkülözhetetlennek tartják. Katonai szakértők szerint a fekete-tengeri kikötőváros, Odessza is jelentős célpontja lehet az orosz erőknek.

A város felkészült egy lehetséges orosz támadásra.
Odessza fölött az elmúlt napokban az ukrán védelmi erők fokozott orosz dróntevékenységet figyeltek meg; a regionális ukrán katonai parancsnokság vezetője szerint az ukrán légvédelem tűz alá vett és le is lőtt több, pilóta nélküli repülőeszközt.
Hétfői jelentések szerint az oroszok meg is támadták Odessza külvárosát: légicsapást mértek rá. Több helyen tűz keletkezett, de áldozatokról egyelőre nem érkeztek hírek.
A város „előtt”, a Fekete-tengeren jelenleg orosz hadihajók vesztegelnek, de katonai elemzők szerint nem valószínű, hogy onnan támadást kezdeményeznének, sokkal inkább az lehetséges, hogy bevárják a kelet felől – egyelőre – elakadt orosz erőket.
Látványos térképen mutatjuk be az orosz csapatok helyzetét és az elfoglalt területeket itt; a háborúval kapcsolatos, percről percre frissülő hírfolyamunk itt érhető el.