Putyin rendkívüli bejelentése a brüsszeli olajembargóról

Putyin Vlagyimir, Orosz elnök
Novo-Ogarjovo, 2022. május 31. Vlagyimir Putyin orosz elnök videókonferencia keretében tanácskozik Alekszandr Brecsalovval, az oroszországi Udmurtföld vezezőjével a Moszkva melletti rezidenciáján, Novo-Ogarjovóban 2022. május 31-én. Az előző napon az EU-tagállamok megállapodtak az orosz olaj unióba tartó exportjának betiltásáról, ezzel gyakorolva nyomást Oroszországra az Ukrajna elleni háborújának befejezése érdekében. A tilalom egyelőre nem terjed ki a csővezetéken szállított nyersolajra. MTI/AP/Szputnyik/Kreml pool/Mihail Mecel
Vágólapra másolva!
Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentést tett a brüsszeli olajembargóról. Eddig ugyanis erről a kérdésről, így, nem beszélt. Rendkívülinek tekinthető megszólalása szerint évekbe telhet, mire a Nyugat képes lesz függetleníteni magát az orosz olajtól és gáztól - a Haszon írt erről.
Vágólapra másolva!

Az orosz elnök ezt fiatal orosz vállalkozókkal tartott találkozóján mondta az Interfax orosz hírügynökség jelentése szerint. Nyíltan arról beszélt, hogy a Nyugat képtelen lesz jó ideig függetleníteni magát az orosz olajtól, vagyis - lefordítva rendkívüli megszólalását ebben a kérdésben - a brüsszeli szankciók értelmetlenek.

Vlagyimir Putyin orosz elnök Forrás: MTI/AP/Szputnyik/Kreml pool/Mihail Mecel

Több a bevétel

– fogalmazott az orosz elnök.

A magas energiaárak miatt idén Oroszország olaj- és gázexportból tetemes bevételre számíthat. Ebben az évben már 50 százalékkal emelkedtek az olajárak, 13 éve nem látott magasságba.

Ez azt jelenti, hogy a szankciók és a bojkott ellenére is akár nagyobb jövedelmet húzhat be Moszkva az energiahordozókból, mint normál üzletmenetben tavaly.

Idén 285 milliárd dollár bevételre számíthat az olaj- és gázeladások után Moszkva, ami 20 százalékkal több, mint az ország tavalyi, hasonló bevétele.

Moszkva az ebből befolyó jövedelemből létrehozott egy tízmilliárd dolláros nagyságrendű sürgősségi tartalékalapot is, amelyből a szankciók nyomán keletkezett gazdasági lyukakat próbálja betömködni.

Elhúzódó háború

Az Oroszország ellen hozott széleskörű szankciók nem érintik az európai gázszállítást, miután az Európai Unió országai továbbra is erősen függenek az orosz földgáztól. Németország földgázimportjának 35 százalékát Moszvától vásárolja, és ezt 2024 előtt biztosan nem tudja megszüntetni.

Az uniós országok ugyan megállapodtak abban, hogy az év végére az orosz olaj importját 90 százalékkal visszavágják, más országok, például Kína és India azonban vásárolják az olajat, amellyel aláássák a nemzetközi szankciókat.

Putyin az Interfax szerint a találkozón azt is kijelentette:

– mondta Putyin. Hozzátette, hogy ezt mindenki látja, és mindenki érti.

A Reuters úgy tudja, hogy az orosz hajók fő biztosítója most már egy orosz állami hátterű biztosító társaság, miután a nyugati cégek nem hajlandóak tovább biztosítani a Moszkvához tartotó vízijárműveket.

Az orosz elnök szavaiból kiderült, hogy elhúzódó háborúra számít.