Irán képes atombombát gyártani

ATOMGESPRÄCHE DER UN-VETOMÄCHTE MIT DEM IRAN Iran Vienna International centre nuclear talks E3+3 Vienna Austria flags Horizontal TALKS FLAG
The iranian flag in front of the Vienna International Centre, photographed on 03 July 2014. The nuclear talks between the E3+3 (France, Germany, UK, China, Russia and US) and Iran are taking place at the Vienna International Centre, 03 July 2014 in Vienna, Austria. (Photo by HANS PUNZ / APA-PictureDesk / APA-PictureDesk via AFP)
Vágólapra másolva!
Irán már tudna atombombát előállítani, de nincsenek ilyen tervei - jelentette be hétfőn Mohamed Eszlámi, az iráni atomenergia-hivatal vezetője.
Vágólapra másolva!

Mohamed Eszlámi - akinek a szavait a Fársz félhivatalos iráni hírügynökség idézte - júniusban azt mondta,

a síita állam nem folytat semmilyen titkos nukleáris fejlesztést.


A Reuters hírügynökség emlékeztet, hogy az Eszlámiéhoz hasonló állításokat már Kamal Harazi, Irán legfőbb politikai és vallási vezetője, Ali Hamenei ajatollah tanácsadója is megfogalmazott júliusban.

Harazi kijelentései után találgatások merültek föl annak kapcsán, hogy a közel-keleti ország mégis atomfegyver előállítására készülne, jóllehet Teherán többször hangoztatta, hogy nukleáris fejlesztései kizárólag békés célokat szolgálnak.

A síita állam már 60 százalékosra dúsított uránt állít elő, jóllehet a 2015-ös atomalku 3,67 százalékig engedélyezné ezt.

Az atomalku felélesztéséről tavaly, Bécsben kezdődtek tárgyalások. Az Irán és a hat hatalom - az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja, Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Franciaország és Nagy-Britannia, valamint Németország 2015-ben szerződésben megállapodott, hogy az iráni atomtevékenységek korlátozása fejében fokozatosan feloldják a Teherán ellen elrendelt büntetőintézkedések többségét.

Az iráni zászló Bécsben egy atomtárgyaláson Forrás: APA-PictureDesk via AFP/HANS PUNZ / APA / picturedesk.com/Hans Punz

Donald Trump akkori amerikai elnök 2018-ban egyoldalúan kiléptette országát a szerződésből, és újból bevezette az iráni gazdaságot fojtogató szankciókat.

Irán válaszul fokozatosan felmondta a saját kötelezettségvállalásait, egyebek között fokozta az urándúsítást.

A bécsi egyeztetések megrekedtek, elsősorban a Washington és Teherán közötti nézeteltérések miatt: Irán a többi között a síita államra kirótt szankciók feloldásától teszi függővé az egyeztetések sikerét. A teheráni vezetés többször leszögezte, hogy bár nyitott a tárgyalásokra, és bizakodóan tekint az újabb megbeszélések elé, a végső megállapodás előtt elvárja a büntetőintézkedések feloldását.