Második fordulóra lesz szükség a ciprusi elnökválasztáson

Parliamentary Elections In Tunisia December 2022 Tunisia votes Tunisian man Tunisians vote ballot papers casting vote first round ink-marked fingers legislative elections parliamentary elections Horizontal, Tunézia, választás
A Tunisian man dips his finger in ink after casting his vote at a polling station during the first round of the parliamentary elections in Ariana city, a suburb of Tunis, Tunisia, on December 17, 2022. Tunisians are to elect the new 161 members of the parliament officially called Assembly of People's Representatives (ARP). A second round will takes place in February or March 2023. (Photo by Chedly Ben Ibrahim/NurPhoto) (Photo by Chedly Ben Ibrahim / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Vágólapra másolva!
Második fordulóra lesz szükség a ciprusi elnökválasztáson a leadott szavazatok 80 százalékos feldolgozottsága mellett, miután a vasárnap tartott voksoláson a jelöltek egyike sem tudta megszerezni a szavazatok több mint felét.
Vágólapra másolva!

A február 12-én esedékes második fordulóba a függetlenként induló Nikosz Hrisztodulidisz volt külügyminiszter jutott tovább a voksok csaknem 32 százalékával.

Kihívója a baloldali Ciprusi Nép Haladó Pártja (AKEL) által támogatott független Andreasz Mavrojiannisz lesz, aki az eddigi összesítés szerint a voksok 29 százalékát kapta.

Harmadik helyen Averof Neofitu a kormányzó Demokratikus Összefogás (DISY) jelöltje végzett a szavazatok 26,3 százalékával. Neofitu ezzel kiesett a további versengésből, az elnöki székért ugyanis a második fordulóba csak a két legtöbb szavazatot szerzett jelölt juthat tovább.

Második fordulóra lesz szükség a ciprusi elnökválasztáson a leadott szavazatok 80 százalékos feldolgozottsága mellett, miután a vasárnap tartott voksoláson a jelöltek egyike sem tudta megszerezni a szavazatok több mint felét. A kép illusztráció! Forrás: NurPhoto via AFP/Chedly Ben Ibrahim/NurPhoto/Chedly Ben Ibrahim

A hivatalos eredményeket még vasárnap este közzéteszik.

A 49 éves Hrisztodulidisz kampányában azt mondta, megválasztása esetén fő célja a sziget egyesítése, a török és görög anyanyelvűek megosztottságának a megszüntetése lesz.

A többi jelölt is ígéretet tett arra, hogy szorgalmazza a megosztott sziget két része között 2017-ben meghiúsult béketárgyalások újraindítását.

Cipruson elnöki kormányzati rendszer működik, amelyben az államfő széles körű végrehajtó hatalommal rendelkezik.

A sziget északi része 1974 óta török megszállás alatt áll. A török ciprusi közösség saját államot kiáltott ki, de ezt csak Ankara ismeri el. A voksolást ezért csak a sziget déli részén tartották.