Az amerikai hatóságok pert indítottak a Pepsi környezetre gyakorolt hatása miatt – írta a BBC. A Buffalo folyó menti műanyagszennyezés miatt fogták perbe az óriáscéget, mivel az állítólag szennyezi a vizet és károsítja a vadon élő állatokat.
New York szerint az cég megsértette a törvényeket, akkor, amikor nem figyelmeztette a lakosságot a műanyag csomagolás kockázataira, és félrevezetően kommunikált a vállalat környezetszennyezés elleni tevékenységéről - írta a BBC.
A közelmúltban a Coca-Colát, a Danone-t és a Nestlét is azzal vádolták, hogy műanyag palackjaikkal kapcsolatban megtévesztő állításokat tettek közzé.
PepsiCo sued by New York state for plastic pollution https://t.co/OsQAUqKyUh
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 16, 2023
Az óriáscégeket „zöldmosással" vádoljak, vagyis azzal, hogy zöldebbnek, környezetbarátabbnak, vagy fenntarthatóbbnak mutatják felhasznált termékeiket, mint amilyen az valójában.
Vagyis félrevezethetik a fogyasztókat, akik azt gondolják, hogy az ilyen termékek vásárlásával kevésbé szennyezik a környezetet.
A mostani vizsgálatok eredménye szerint a Buffalo folyó mentén 13 helyszínen gyűjtött hulladékok között a Pepsi egyszer használatos műanyag csomagolásai voltak túlsúlyban. New York állam szerint ezek hatására már Buffalo ivóvízellátásában is kimutatták a mikroműanyagokat, amelyek már az emberi szervezetben is megjelentek és
a reprodukciós zavaroktól kezdve a bélgyulladáson át a neurotoxikus hatásokig számos káros egészségügyi hatást okozhatnak.
Az emberi szervezetbe is bekerül
Az állatvilágot már évtizedek óta tizedeli a műanyag szemét. Azonban ma már az emberi bőr alatt is lehet mikroműanyag, ami beleépülhet a szövetekbe. De számos olyan esetről tudni, hogy az orvosok a májban és az agyban is találtak - szemmel alig látható - műanyag darabokat. Olyan is előfordult már, hogy tüdőben, vérben vagy méhlepényben találtak műanyagot, mikroszemcse formájában. Az emberek ugyanis belélegzik, az étellel és a vízzel lenyelik az apró szemcséket.
A Tényeknek nyilatkozó Tóth Tamás táplálkozási szakértő elmondta: a nano műanyagok mikroszkopikus egységek, amelyek már a bőrből is bejuthatnak az emberi szervezetbe, és nagy valószínűséggel már szinte minden civilizált ember szervezetében kimutatható.
Nemcsak a táplálékláncba kerülnek be a mikroműanyagok, hanem a levegőbe is. Vegyük úgy, hogy a víz is a tápláléklánc része. De a levegőből, a vízből beleértve a csapvizet a palackozott folyadékot, és így tovább. Meg a tápanyagokból juttatnak be a szervezetbe
– fejtette ki a szakértő, aki szerint az eldobott PET palack és a kupakja morzsolódik, mállik és észrevétlenül jut a szervezetbe.