Brüsszel arra kényszerítené hazánkat, hogy 200 milliárdos támogatást nyújtson Ukrajnának

ukrajnai, háború, bomba, tűz, robbanás,
A kép illuszráció!
Fotó: Anadolu via AFP
Vágólapra másolva!
Az Európai Parlament tovább fokozná Ukrajna támogatását, egyúttal nyomást gyakorolna a magyar kormányra, hogy a GDP 0,25 százalékát katonai támogatás formájában adja oda Ukrajnának - írja az Index egy, a szerkesztőség birtokába jutott dokumentumra hivatkozva. Számítások szerint ez a gyakorlatban mintegy 200 milliárd forintos terhet róna Magyarországra.
Vágólapra másolva!

Az Európai Parlament új állásfoglalásában nyomást gyakorol Magyarországra Ukrajna támogatásának ügyében - írja az Index, amelynek információi szerint a dokumentum „az orosz agresszióval és az orosz–észak-koreai katonai együttműködéssel szemben megerősíti az Ukrajnának nyújtott uniós támogatást".

Az állásfoglalás nem a mielőbb tűzszünetet tűzi ki célul, hanem a konfliktus eszkalációját, ami tovább fokozza az Európára leselkedő háborús veszélyt. Az állásfoglalásban szereplő javaslatok egy része a korábbiaknál is súlyosabb gazdasági nehézségek elé állítaná a tagállamokat, köztük Magyarországot. Így például:

13. pontban az EP azt szorgalmazza, hogy 

az uniós tagállamok még több fegyvert küldjenek Ukrajnának, 

illetve állást foglal amellett, hogy minden uniós tagállamnak évente legalább a GDP-je 0,25 százalékának megfelelő katonai támogatást kellene nyújtania Ukrajnának. Az Index számításai szerint ez nagyságrendileg 200 milliárd forintos kötelezettséget róna Magyarországra.

A 14. pont szerint az Oroszország elleni szankciókat kiterjesztenék a gázra és az atomenergiára is. Ez súlyosan érintené Magyarország energiabiztonságát. 

Szorgalmazza az orosz fosszilis tüzelőanyagok és cseppfolyósított földgáz EU-ba történő behozatalára vonatkozó teljes embargó bevezetését (…) meg kell szüntetni az Oroszországgal az atomenergia-ágazatban folytatott együttműködést.

Az állásfoglalás egyúttal, egy későbbi pontban „felhívja az uniós intézményeket és a tagállamokat, hogy aktívan járuljanak hozzá a szankciók egységességének fenntartásához, és mielőbb fogadják el a 15. szankciócsomagot”.

A 16. pont felszólítja a tagállamokat, hogy gyakoroljanak nyomást Magyarországra, hogy az ne blokkolja az Európai Békekeretet, és az újonnan létrehozott, Ukrajnát támogató alapot. 

„Sürgeti a tagállamokat, hogy aktívan gyakoroljanak nyomást a magyar kormányra, hogy vessen véget az Európai Békekeret felelőtlen blokkolásának.”

A 19. pont „üdvözli Joe Biden amerikai elnök azon döntését, hogy engedélyezi Ukrajna számára, hogy Oroszország területén található katonai célpontokat fejlett rakétarendszerekkel támadjon”.

A 22. pontban az EP „felhívja a bizottságot, hogy javasoljon további intézkedéseket az ukrán gazdaság további pénzügyi támogatás nyújtásával”, illetve „üdvözli a tanáccsal kötött megállapodást az Ukrajnának nyújtandó 35 milliárd euró összegig terjedő makroszintű pénzügyi támogatásról”. A 23. pontban ugyancsak Ukrajna támogatását helyezik kilátásba, ugyanis abban 

„felhívja a bizottságot, hogy az Ukrajna-eszköz tapasztalataira építve javasoljon 2027 utáni, hosszú távú pénzügyi támogatást Ukrajna újjáépítéséhez”.

A dokumentumban azt írják, az EU és tagállamai azt vállalták, hogy Ukrajnát annak győzelméig és helyreállításáig támogatják, másrészt azt, hogy az eddigi katonai segítségnyújtás elégtelen. 

Kijelentik továbbá, hogy Ukrajna átfogó támogatását addig kell fokozni és gyorsítani, amíg meg nem nyeri a háborút, ezen pedig Vlagyimir Putyin orosz elnök nukleáris fenyegetése sem változtat.

Oroszország semmilyen nukleáris fenyegetése sem fogja visszatartani az EU-t attól, hogy további segítséget nyújtson Ukrajnának az önvédelemhez – ez olvasható a dokumentumban, melyben arról is szó van, hogy Donald Trump kormányától is azt várják el, hogy támogassák Kijevet.

Dél-Koreával kapcsolatban az olvasható az állásfoglalásban, hogy „felhívja az EU-t és tagállamait, hogy működjenek együtt Dél-Koreával, és törekedjenek arra, hogy megváltoztassák az Ukrajna felfegyverzésével kapcsolatos álláspontját annak érdekében, hogy jelentős katonai erőforrásokat biztosítsanak Ukrajna védelmi műveleteinek támogatásához”.

Azt is szorgalmazzák a dokumentum szerint, hogy

 az Európai Unió és tagállamai támogassák az orosz ellenzéket, 

és ellenzi az orosz féllel folytatott párbeszédet. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!