Az Artemnek nevezett férfi Ukrajna egyik rettegett toborzótisztje, aki minden reggel munkára jelentkezik szülővárosában, valahol az ország keleti részén – számol be a büszke toborzótiszt átlagos napjának kezdetéről a Telegraph.
A brit lap által már-már hősként, elhivatott ukrán hazafiként ábrázolt Artem és csapata minden alkalommal ugyanazt a sémát követi: az utcán, kávézókban, éttermekben, éjszakai klubokban vadásznak a harcképes korú fiatal férfiakra.
Ezután kezdődik a nehéz munka. (…) Néha olyan, mintha egy sarokba szorított patkánnyal lenne dolgunk”
– így beszél Artem kétségbeesett honfitársairól, akiknek saját bevallása szerint sem szeretne a helyében lenni. Beismeri, hogy sokkal jobban érzi magát a saját bőrében. Ezt nem nehéz elhinni: arról is beszámol ugyanis, hogy
az elfogott és furgonba kényszerített férfiak még a toborzóközpont felé vezető úton is kétségbeesetten próbálnak kiszabadulni a fogságból.
Az ukrán hadsereg köztudottan létszámválsággal küzd a harctéren, miután az orosz hadsereg a háború kezdete óta nagy erővel nyomul előre. Washington – vagyis a Biden-adminisztráció – már sürgeti Kijevet, hogy csökkentse a mozgósítási korhatárt 25-ről 18 évre annak érdekében, hogy pótolni tudja a harctéri veszteségeket.
Érthető tehát, hogy az eddig be nem sorozott ukrán férfiak menekülnek a toborzótisztek elől.
A Telegraph a cikkében erre egyszerűsíti le a tragikus helyzetet, már-már akciófilm-hősökké emelve a toborzókat: „Az ország túlélése attól függ, hogy Artem csapata hány katonát tud még a lövészárkokba juttatni – és milyen gyorsan.” Az pedig egyenesen kémfilmekbe illő történet, hogy Artem nem árulja el még a családjának sem, hogy a toborzóközpontnak dolgozik.
„Macska-egér játékot” űz az előle menekülő férfiakkal – így fogalmaz a brit lap.
A cikkből az is kiderül, hogy a hadra fogható ukrán férfiak száma már annyira alacsony, hogy az utcán gyakorlatilag minden férfit igazoltatnak a toborzótisztek. Artem arról is beszámol, hogy
rettegnek tőlük a férfiak, még azok is reszketnek ellenőrzéskor, akiknek a papírjai rendben vannak.
Kiderül az is az írásból, hogy amikor elkezdett dolgozni a toborzóközpontnál, még szánalmat érzett a „célpontok” iránt, ám azóta megtanulta kontrollálni az érzelmeit munka közben. „Vagy ők, vagy én” – fogalmazott a kényszersorozásokat végző tiszt.