Évente 1,5 millió ember hal meg légszennyezettség miatt

Vágólapra másolva!
Egy tanulmány összefüggésbe hozta a szív- és légúti betegségeket az erdőtüzek okozta légszennyezéssel és a szántóföldek égetésével. Kína, India, Nigéria és Indonézia volt a legrosszabbul sújtott országok között.
Vágólapra másolva!

A The Lancet orvosi folyóiratban csütörtökön megjelent cikk szerint a tüzek okozta légszennyezés évente több mint 1,5 millió ember halálát okozza világszerte. 

Kínában a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Indiában, Indonéziában és Nigériában volt a legmagasabb a halálos áldozatok száma a tűzzel összefüggő légszennyezés miatt. 

A lap szerint a halálos áldozatok száma várhatóan növekedni fog a következő években, mivel az éghajlatváltozás gyakoribb és intenzívebb erdőtüzekhez vezet.

 

Szív- és légúti problémákkal kapcsolatos tüzek

A vizsgált 2000-2019 közötti időszakban a kutatók évente 450 000 szívproblémákkal és 220 000 légúti problémákkal  kapcsolatos halálesetet állapítottak meg, amelyek a légszennyezéssel függtek össze. A halálesetek többsége az alacsony, vagy közepes jövedelmű országokban a legnagyobb.

Sürgős intézkedésre van szükség

Múlt héten a gazdagabb országok az ENSZ klímakonferenciáján, a COP29-en abban állapodtak meg, hogy 2035-ig évi 300 milliárd dollár (284,4 milliárd euró) értékű klímafinanszírozást ajánlanak fel, ami jóval alacsonyabb, mint a fejlődő országok remélték.

 

Tűz- és szmogválság

Dél-Ázsiát a hónap elején elnyelte a mérgező szmog, több ezer repülőjáratot töröltek és iskolákat zártak be India fővárosában, Újdelhiben és környékén. A tisztviselők a szennyezésért a szezonális terményégetést, a járművek károsanyag-kibocsátását és az ipari tevékenységet tették felelőssé. A múlt héten az ecuadori kormány 60 napos nemzeti szükségállapotot hirdetett az erdőtüzek miatt. Az ország 13 aktív erdőtűzzel és súlyos aszállyal küzd - írja a DW News. A hónap elején történelmi méretű legszennyezettséget mértek egy 14 millió lakosú pakisztáni városban, Lahorban.

 

Magyarországon is előfordul légszennyezettség

A hónap elején a szálló por miatt Magyaroroszág több pontján is veszélyessé vált a levegő minősége. Tegnap a Sajó völgyében adtak ki risztást. Veszélyessé minősítették a levegőt Miskolcon, Sajószentpéteren, Kazincbarcikán és Putnokon. Salgótarján, míg Békéscsaba és Tököl levegőjének minősége egészségtelen minősítést kapott. 


 

 


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!