A britek várható lépése új helyzetet hozhat el-Aszad megbuktatása után Szíriában

hts, szíria, terrorszervezet
A szíriai iszlamista Hayat Tahrir al-Sham (HTS) csoport vezetője, Abu Mohammed al-Jolani integet a tömegnek, mielőtt 2024. december 8-án beszédet mondana a főváros nevezetes Omajjád mecsetjénél.
Fotó: AFP
Vágólapra másolva!
A legnagyobb szíriai felkelőcsoport, a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) terrorszervezetté minősítésének feloldását tervezik a britek, amely új helyzetet hozhat el-Aszad megbuktatása után Szíriában. Mutatjuk a részleteket!
Vágólapra másolva!

Ahogyan arról az Origo már korábban beszámolt, elmenekült Damaszkuszból Bassár el-Aszad szíriai elnök, a lázadók pedig bevonultak Szíria fővárosába. Azóta kiderült az is, hogy a volt szíriai elnök Moszkvában tartózkodik, és már meg is kapta a menedékjogot Oroszországban. Most a tálib rezsimhez hasonló iszlamista berendezkedés jöhet létre a közel-keleti országban. 

Közben az Egyesült Államok fenntartja jelenlétét Kelet-Szíriában, és megteszi az Iszlám Állam újbóli megerősödésének megakadályozásához szükséges intézkedéseket - ezt közölte múlt vasárnap Daniel Shapiro, a Közel-Keletért felelős jelenlegi védelmi miniszterhelyettes. Az Alarabiya News összefoglalója szerint néhány órával azután, hogy a szíriai fegyveres ellenzéki erők bejelentették, hogy megdöntötték Bassár el-Aszad kormányát, Shapiro felszólította az összes felet, hogy védjék meg a civileket, különösen a kisebbségeket, és tartsák tiszteletben a nemzetközi normákat.

al-Jolani
A szíriai iszlamista Hayat Tahrir al-Sham (HTS) csoport vezetője, Abu Mohammed al-Jolani
Fotó: Aref TAMMAWI / AFP

Feloldhatják a britek a HTS terrorszervezetté minősítését

Az Alarabiya News pedig most arról ír, hogy Nagy-Britannia újragondolhatja a „Hayat Tahrir al-Sham” (HTS) betiltott szervezetként való nyilvántartását, miután a csoport élére állt a szíriai fegyveres ellenzéki erők szövetségének, amely segített elmozdítani Bassár el-Aszad elnököt – mondta Pat McFadden brit nemzetbiztonsági miniszter hétfőn.

„Ezt megfontoljuk. És azt hiszem, ez részben azon múlik majd, hogy a csoport most hogyan viselkedik – mondta McFadden a Sky Newsnak arra a kérdésre, hogy a brit kormány újra megvizsgálja-e a HTS betiltását.

A HTS, az al-Kaida egykori leányvállalata egy tiltott szervezet az Egyesült Királyságban, ami azt jelenti, hogy Nagy-Britannia más nyugati országokhoz, köztük az Egyesült Államokhoz hasonlóan terrorista csoportnak minősítették, ami illegálissá teszi a támogatását vagy a hozzá való csatlakozást.

„Úgy gondolom, hogy ennek viszonylag gyors döntésnek kell lennie, ezért ezt elég gyorsan meg kell fontolni, tekintettel a helyszíni helyzet gyorsaságára” – mondta a BBC rádiónak. McFadden azt is mondta, hogy a hétvégén nem hoztak döntést a HTS-ről. 

Többen üdvözlik el-Aszad megbuktatását

A nemzetközi kormányok, köztük Nagy-Britannia egyébként üdvözölték az el-Aszad-rezsim végét, amely generációk óta az egyik legnagyobb fordulópontot jelenti a Közel-Kelet számára. A francia elnök és a német kancellár is üdvözölte a szíriai elnök bukását.

Mint arra korábban már utaltunk, a Joe Biden-kormányzat képviselőjének fentebbi nyilatkozatát annak tükrében kell értékelni, hogy 

Donald Trump megválasztott amerikai elnök ehhez képest azt írta az X oldalon, hogy ha rajta múlik, Amerika nem fog beavatkozni Szíriában.

Jövő januári beiktatásáig kérdéses, mit fog lépni még a jelenlegi amerikai adminisztráció. Az, hogy a britek pedig most  fel akarják oldani a HTS terrorszervezetté minősítést, szintén új helyzetet teremthet Szíriában.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK

 

 

 


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!