Mint arról az Origo is beszámolt, elmenekülhetett Damaszkuszból Bassár el-Aszad szíriai elnök, a lázadók pedig bevonultak Szíria fővárosába. A tálib rezsimhez hasonló iszlamista berendezkedés jöhet létre a közel-keleti országban.
A Facebookon Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet Stratégiai Jövők Programjának vezetője egy bejegyzésben elemzi a helyzetet. A szakértő szerint "Damaszkusz elesett - Aszad elmenekült - és már a Reuters is lehozta a pár órája terjedő mendemondát, hogy a gépe lezuhant - de inkább lelőtték. Mindez semennyire sem megerősített - de azért lehozom ha már a Reuters megtette. Damaszkusz eleste viszont 100%, rengeteg videó van fent".
A szakértő meglátása szerint ez gyorsabb összeomlás, mint Afganisztán, és nem lehet mással magyarázni, mint hogy a Hezbollah/Irán volt a rezsim fő támasza.
Azaz ha a logikai sort végigkövetjük, a Hamász múlt októberi támadása vezetett Irán stratégiai vereségéhez Szíriában, anélkül ugyanis a Hezbollah ma is egy potens szervezet lenne, ugyanis Izrael nem verte volna szét. Az mindig is világos volt, hogy Irán az orosz-kínai-iráni hármas messze leggyengébb eleme, de az meglepő, hogy ennyire.
Hozzáteszi: azért persze még nem kell leírni őket - meghozhatják a döntést a nukleáris küszöb átlépésére még Trump beiktatása előtt. Nyilván innen nem tudom, van-e erre technikai lehetőség, de ha van, most nagy lesz a késztetés. Mert Irán védelmének "hagyományos" elemei közül már alig van Hamász és Hezbollah, Szíriának teljesen vége, Jemen meg ebben nem sokat számít. A proxyk végével saját erő kell, azt meg csak a nukleáris fegyver tudja megadni.
Demkó Attila arról is ír, hogy valaki küldött egy Kofman posztot, mennyire fontos is stratégiailag Tartusz az oroszoknak, mert afrikai műveletek, légi utántöltés és egyebek.
Szerintem stratégiailag az afrikai műveletek sem igazán fontosak az oroszoknak. Stratégiailag Belarusz a fontos, Ukrajna egy taktikai győzelemmel történő befagyasztása, az olajexport fenntartása - ez a stratégiai szint.
Kifejti: Oroszország nem egy szuperhatalom, hogy messze a térségén túl komoly ambíciói lehessenek, ehhez nincsenek meg az erőforrásai. Ebben a ligában csak az USA és Kína a játékos, amit az oroszok Afrikában csinálnak, az kis befektetéssel nagy politikai láthatóság és vélhetően anyagi haszon is, de tartósan nem tudják megvetni a lábukat. Mert ahhoz gyengék.
Saját közvetlen "közelkülföldjükün" tudnak csak valódi erőt projektálni, globálisan nem. Tehát nem érzem ezt stratégiai szinten fontosnak, csak kellemetlennek. Ha Minszket foglalnák el felkelők és Lukansenka menekülne, na az lenne stratégiai vereség.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK