A házkutatások egy hónapok óta tartó pénzmosási nyomozás részét képezik; a nyomozók a liberális politikus Didier Reynders vasárnapi mandátumának lejártáig vártak a rajtaütéssel, amikor is a vezető politikus elvesztette mentelmi jogát európai biztosként. A brüsszeli főügyészség megerősítette a pénzmosással kapcsolatos nyomozást, de nem kívántak bővebben nyilatkozni.
A legújabb vizsgálat a liberális Reynders politikai karrierjének végét jelentheti - írta a lap.
A gyanú szerint évekig mosott pénzt a National Lotteryn keresztül, amely szervezetért 2007 és 2011 között ő volt a felelős.
A gyanú szerint Reynders e-jegyeket vásárolt: 1-100 euró értékű utalványokat, amelyet át lehet utalni a Nemzeti Lottónál vezetett számlára - mondta az ügyben jártas forrás. A tisztára mosott hozamokat pedig privát számlájára utalta át - írta a Follow the money és a Le Soir.
A liberális Reynderst és régi bizalmasát, Jean-Claude Fontinoyt a múltban többször is megvádolták korrupcióval és kenőpénz felvételével, többek között egy volt belga titkosszolgálati ügynök is. Eddig soha nem volt meggyőző bizonyíték „Teflon Didier” ellen, ahogyan Reynderst Belgiumban nevezik; a jelek szerint ezúttal nem ússza meg a köztörvényes bűnöző.
Didier Reynders a múlt hétvégéig volt az Európai Bizottság igazságügyi biztosa (2019-2024), ám előtte volt szövetségi külügyminiszter (2011-2019) illetve pénzügyminiszter is. A vizsgálat az ügyben a Le Soir szerint 2023 óta a legnagyobb titokban zajlott hiszen nem került be a rendőrségi adatbázisba sem, kizárólag a nyomozók és bírák szűk köre értesült a volt európai biztos ellen folyó nyomozás létezéséről. Információik szerint az ügyészség hónapok óta várta, hogy elveszítse az európai képviselői tisztségét és a hozzá kapcsolódó mentelmi jogát.
Ugyanis amennyiben biztosként akartak volna házkutatást tartani nála, arról a belga rendőrségnek előzetesen engedélyt kellett volna kérnie a biztosok kollégiumától, amelynek viszont maga Reynders is tagja volt.
Ez pedig veszélyeztette volna a nyomozás titkosságát.
Didier Reynders lakóhelyén kedd reggel házkutatást tartottak, arról azonban nem érkezett tájékoztatás, hogy ott a házkutatás során találtak-e készpénzt.
Aznap délután pedig a volt uniós biztost már ki is hallgatták.
Amennyiben vele szemben eljárást indítanak vagy bíróság elé akarják vinni az ügyét, arról szavaznia kell a belga parlamentnek is hiszen mint volt belga miniszter, rendelkezik mentelmi joggal így még mindig élvez bizonyos védelmet.
A volt uniós biztos a francia lapok kéréseire még nem reagált.
A Follow the Money emlékeztetett, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a megbízatásának kezdetén arra kérte őt, hogy „biztosítsa a jogállamiság fenntartását az Európai Unióban”. Majd miután a pártja idén már nem neki adta a biztosi megbízatását, mélységes csalódottságát fejezte ki a belga médiának a döntés miatt. Az FTM szerint nem világos, hogy Reynders honnan szerezhette a pénzt, annak legális eredetét kellene igazolnia. A belga ügyészség attól a Nemzeti Lottótársaságtól és a belga pénzügyi hírszerző egységtől (CTIF-CFI) kapott fülest, ahol olyan tranzakciókat lehet jelenteni, amelyek pénzmosással vagy terrorizmus finanszírozásával hozhatók összefüggésbe. Állítólag Reynders akkor kezdette a pénzmosást, amikor még aktívan részt vett a belga politikában, de már nem volt a Nemzeti Lottótársaság vezetője.
A gyanú szerint ezt a gyakorlatot biztosi megbízatása alatt is folytathatta.
Ahogy arról az Origo korábban beszámolt, 2019-ben Ursula von der Leyen úgy jelölte Reynders-t az igazságügyi biztosi tisztségre, és annak ellenére ment át az Európai Parlament (EP) jogi szakbizottságának (JURI) a meghallgatásán, hogy - titkosszolgálati források alapján - már akkor is korrupciógyanús ügyekkel, konkrétabban pénzmosással vádolták.
A liberális politikus a meghallgatásán tagadta az ellene felhozott vádakat, és támogatta az Európai Bizottságot (EB) abban, hogy a 7-es cikkely szerint eljárás alapján fellépjen Magyarországgal, illetve Lengyelországgal szemben.
Reynders konkrétan azzal fenyegetett, hogy
az uniós költségvetési források kifizetését jogállamisági feltételekhez kívánja kötni, és reméli, hogy ebben a témában sikerül megegyezésre jutni az érintett tagállamokkal.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 2020-ban közölte, hogy Reynders támadása Magyarország ellen személyes indíttatású és frusztráción alapul, a bosszúhadjárat pedig a migráció miatt indult el. Majd a közösségi oldalán arra is kérte a belga politikust, hogy fejezze be a magyarok és lengyelek lenézését és sértegetését.
Varga Judit volt igazságügyi miniszter szintén arról számolt be 2021-ben, hogy az Európai Bizottság jogállamisági jelentésének nincs jogalapja. Majd közölte az uniós biztossal, hogy "a jelentések Magyarország esetében kormánykritikus, elfogult civil szervezetek véleményére épülnek és a kettős mérce legdrasztikusabb példái".