Így tomboltak és ünnepeltek a szíriaiak a világ nagyvárosaiban el-Aszad megbuktatása után

tüntetés, szír, migráns
A szíriai közösség tagjai 2024. december 8-án szíriai zászlókat és fényszórókat lobogtatnak a németországi Berlinben, és ünneplik Bassár el-Aszad uralmának végét.
Fotó: AFP
Vágólapra másolva!
Világszerte ünnepelnek a szíriaiak, akik a világ nagyvárosaiban nagy tüntetéseket és ünnepléseket tartanak. Így többek között Washingtonban, ahol a tüntetők együtt ünnepeltek, és a rezsim bukását skandálták. Hasonló megmozdulásokra Norvégiában, Svédországban, Hollandiában, Törökországban és az Egyesült Királyságban is sor került, amivel az ellenzéki mozgalom globális támogatottságát akarták kifejezni. Volt azonban olyan nagyváros is, ahol erőszakba torkollt az ünneplés, és a hatóságoknak kellett beavatkozniuk.
Vágólapra másolva!

Ahogyan arról az Origo már korábban beszámolt, elmenekült Damaszkuszból Bassár el-Aszad szíriai elnök, a lázadók pedig bevonultak Szíria fővárosába. Azóta kiderült az is, hogy a volt szíriai elnök Moszkvában tartózkodik, és már meg is kapta a menedékjogot Oroszországban. Most a tálib rezsimhez hasonló iszlamista berendezkedés jöhet létre a közel-keleti országban. 

Világszerte tombolva ünnepelnek a szíriaiak

A világ különböző nagyvárosaiban a szíriai ellenzék támogatói nagy tüntetéseket és ünnepléseket tartanak. Így többek között tüntetéseket tartottak Washingtonban, ahol a tüntetők együtt ünnepeltek, és a rezsim bukását skandálták. Hasonló megmozdulásokra Norvégiában, Svédországban, Hollandiában, Törökországban és az Egyesült Királyságban is sor került, amivel az ellenzéki mozgalom globális támogatottságát akarták kifejezni.

Százak ünnepeltek az Isztambul központjában található Fatih-mecset előtt is, amely az 500 000 fős szíriai közösségük egyik fókuszpontja a török ​​városban, de szíriaiak százai ünnepelték el-Aszad bukását a londoni Trafalgar téren is, ahol egymást ölelve "Mabrouk"-t (Gratulálok) skandáltak.

Belfastban békésen ünnepeltek, de máshol erőszakosak lettek a tüntetők

Arról a BBC készített egy összeállítást, hogy több tucat szír gyűlt össze Belfastban, hogy megünnepeljék az Aszad-rezsim bukását. "Nem hittük el, az érzés hihetetlen" - mondta egy tüntető a BBC News NI-nek. Itt a tudósítások szerint békésen zajlottak az események, ehhez képest Bécsben már más volt a helyzet, ott ugyanis elszabadult a pokol a tomboló szíriai migránsok miatt. 

Hannes Amesbauer, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) biztonsági szóvivője szerint a résztvevők száma az eredetileg bejelentett háromezer fő helyett több mint tizenkétezerre nőtt. A rendőrség nehezen birkózott meg a város minden kerületéből érkező szíriai tömegekkel, még az eredetileg az Austria–SCR Altach labdarúgó-mérkőzés biztosítására beosztott rendőri erőket is a belvárosba vezényelték.

Teljes káosz uralkodik

– idézte Amesbauert az Exxpress osztrák napilap.

tüntetés, berlin
A szíriai közösség tagjai 2024. december 8-án szíriai zászlókat és fényszórókat lobogtatnak a németországi Berlinben, és ünneplik Bassár el-Aszad uralmának végét.
Fotó: RALF HIRSCHBERGER / AFP

Míg a média csak tűzijátékokról és petárdákról számolt be, valójában riasztópisztolyokból is lövéseket adtak le – hívta fel a figyelmet a szóvivő. A heute.at osztrák hírportál szerint „Allah akbar!” (Isten a legnagyobb) kiáltások is hallatszottak a tömegben.

Békés megmozdulások helyett a Görögországban élő szírek múlt vasárnap reggel például megrohamozták Szíria athéni nagykövetségét, felvonták zászlójukat, miután a lázadók bejelentették Bassár el-Aszad elnök menesztését. A rendőrök behatoltak a nagykövetség épületébe, és őrizetbe vettek négy embert, de a zászlót otthagyták – mondta a Reuters riportere a helyszínen.

A szíriaiak Párizsban is összegyűltek

A nemzetközi kormányok, köztük Nagy-Britannia üdvözölték az el-Aszad-rezsim végét, amely generációk óta az egyik legnagyobb fordulópontot jelenti a Közel-Kelet számára. A francia elnök és a német kancellár is üdvözölte a szíriai elnök bukását. A francia rfi.fr portál arról tudósított, hogy szíriaiak ezrei gyűltek össze múlt vasárnap Párizsban, Berlinben és más európai városokban, hogy megünnepeljenek. A cikk szerint itt békésen ünnepeltek a szíriaiak.

Németországban él a legtöbb szír migráns

Sokan úgy vélik, hogy ez az offenzíva nem történhetett volna meg Törökország áldása nélkül. Törökország, amely a szíriai lázadók egy részét támogatja, tagadja, hogy támogatná a legnagyobb szíriai felkelőcsoportot, a HTS-t. Recep Tayyip Erdogan elnök egy ideje már sürgette el-Aszadot, hogy 

kezdjen tárgyalásokat a konfliktus diplomáciai megoldása érdekében, amely lehetővé tenné a szíriai menekültek visszatérését.

Arról pedig az fri.fr számolt be, hogy Erdogan arra törekszik, hogy a Törökországban élő mintegy 4 millió szíriai menekült közül sokakat visszatoloncoljon, miközben a közvélemény egyre kevésbé örül az országban való jelenlétüknek.

Németországban több mint egymillió szír él – ez az Európai Unió legnagyobb diaszpórája. A legtöbben menedékkérők, akik elmenekültek a polgárháború elől, amely 2011-ben kezdődött, amikor Aszad leverte a békés, demokráciapárti felkelést. A berlini tüntetésen a résztvevők a „V” betűt a győzelem jeleként formálták kezükkel, énekeltek, és azt kiabálták, hogy „Allahu Akbar!” (Isten a legnagyobb!). Itt elviekben nem történtek komoly atrocitások.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!