Izrael el-Aszad bukása miatt fokozza a szíriai légicsapásokat

szíria, robbantás, rakéta
Ezen az Izrael által elcsatolt Golán-fennsíkon készült képen füst gomolyog a szíriai Quneitra kormányzóság felett egy izraeli bombázás után, 2024. december 9-én.
Fotó: AFP
Vágólapra másolva!
Izrael fokozni fogja a légicsapásokat a szíriai fejlett fegyverraktárak ellen - közölték izraeli tisztviselők hétfőn, akik "korlátozott" csapatjelenlétet tartanak a helyszínen, remélve, hogy elhárítanak minden fenyegetést, amely Bassár el-Aszad elnök megdöntésének következményeként felmerülhet. Izrael egyébként azért támadja az olyan stratégiai fegyverrendszereket, mint például a megmaradt vegyi fegyverek vagy a nagy hatótávolságú rakéták, hogy ne kerüljenek szélsőségesek kezébe.
Vágólapra másolva!

Igyekeznek felkészülni, így inkább csapást mérnek Szíriára

Az Alarabiya News összeállítása szerint Izrael reménnyel és aggodalommal vegyes szemmel figyelte a szíriai helyzetet, miközben az elmúlt évek egyik legjelentősebb közel-keleti stratégiai változásának következményeit mérlegeli.

A portál szerint míg el-Aszad bukása kiirtott egy bástyát, amellyel Izrael ősellensége, Irán befolyást gyakorolt ​​a térségben, az al-Kaida szélsőséges ideológiájában gyökerező fegyveres ellenzéki erőinek előretörése kockázatokat rejt magában. Israel Katz védelmi miniszter kijelentette, hogy a hadsereg "nehéz stratégiai fegyvereket semmisít meg Szíria egész területén, beleértve a föld-levegő rakétákat, légvédelmi rendszereket, föld-föld rakétákat, cirkáló rakétákat, nagy hatótávolságú rakétákat és part menti rakétákat".

Egy magas rangú izraeli tisztviselő azt mondta, hogy a légicsapások az elkövetkező napokban is folytatódni fognak, Gideon Saar külügyminiszter pedig azt mondta, hogy Izraelnek nem érdeke beavatkozni Szíria belügyeibe, és csak állampolgárai védelmével foglalkozik. 

Ezért támadunk olyan stratégiai fegyverrendszereket, mint például a megmaradt vegyi fegyverek vagy a nagy hatótávolságú rakéták, hogy ne kerüljenek szélsőségesek kezébe

– mondta Saar újságíróknak Jeruzsálemben. 

izrael, szíria, puffer zóna
Izraeli harckocsik és páncélozott járművek sorakoznak fel a drúz falu, Majdal Shams mellett azon a kerítésen, amely elválasztja az Izrael által annektált Golán-fennsíkot Szíria többi részétől 2024. december 9-én.  Fotó: Menahem KAHANA / AFP

Gideon Saar izraeli külügyminiszter hétfőn közölte, hogy országa katonai hatalomátvétele a szíriai határ menti ütközőzónában „korlátozott és ideiglenes lépés” volt Benjamin Netanjahu miniszterelnök kérésére. Netanjahu előző nap bejelentette, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök bukását követően parancsot adott a hadseregnek az övezet „ellenőrzésének átvételére”.

A hivatalosan Szíriához tartozó Golán-fennsíkot az 1967-es hatnapos háború során szállták meg izraeli erők, akik azóta is ellenőrzik a terület 60 százalékát. Az izraeli védelmi miniszter megerősítette, hogy az izraeli hadsereg (IDF) elfoglalta a Hermon-hegyet, amely Szíria, Libanon és a Golán-fennsík határán fekszik. Katz bejelentette, befejezik a Golán-fennsíkon lévő ütközőzóna izraeli átvételét, valamint egy „biztonsági övezetet” hoznak létre az azon túli szíriai területen, amely mentes lesz „a nehéz stratégiai fegyverektől és a terrorista infrastruktúrától”.

Mit jelent el-Aszad bukása Izrael számára?

Korábban beszámoltunk róla, hogy nyilvános vita folyik arról, hogy Izraelnek kellene-e bombáznia bizonyos stratégiai célpontokat, fegyvereket, amelyekkel az el-Aszad-rezsim rendelkezett, hogy azok ne kerüljenek egyes fegyveres csoportok kezébe. Az AlJazeera hírportál arról számolt be, hogy az izraeli média szerint Benjamin Netanjahu miniszterelnök utasította Likud pártjának tagjait, hogy ne kommentálják a Szíriában történteket. Annyit azonban a portál szerint lehet tudni, hogy az izraeli biztonsági kabinet múlt csütörtök óta ülésezik. A lap közlése szerint szombaton is volt egy újabb ülés. Az izraeli hadsereg pedig bejelentette a megerősítést a megszállt szíriai Golán-fennsíkon. Erről bővebben ITT olvashat!

Az Egyesült Államok is bombázza Szíriát

Közben kiderült, hogy több tucat légicsapást hajtott végre az Egyesült Államok Szíriában. Washington célja, hogy megakadályozza az Iszlám Állam visszaerősödését. Joe Biden amerikai elnök a Szíriával szomszédos országok támogatását és Szíria demokratikus átalakítása érdekében tett lépéseket ígérte. 

Arról pedig korábban számoltunk be, milyen egyéb lépéseket jelentett be Joe Biden kormányzata a szíriai helyzet kapcsán.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!