A lap felidézi: most vasárnap – holnap – került volna sor a romániai elnökválasztás második fordulójára. A két jelölt Elena Lasconi volt, egy jobbközép kisvárosi polgármester, illetve Călin Georgescu, az a szélsőjobboldali „független” politikus, aki a november 24-ei első fordulóban az ismeretlenségből egyenesen az élre ugrott.
Mint ismeretes,
a román Alkotmánybíróság úgy ítélte meg, hogy a választás első fordulójának tisztasága olyan súlyosan sérült (egy állítólagos, az eredményeket befolyásoló orosz akció miatt), hogy az eddigi eredményeket törölni kell, és a teljes elnökválasztást meg kell ismételni.
A történtek miatt Klaus Iohannis hivatalban lévő elnök meghosszabbította mandátumát, a politikai jelöltek pedig megpróbálják forrásaikat átcsoportosítani és felkészülni az igen drága kampányok megismétlésére. A választók milliói pedig eközben elbizonytalanodtak, nem tudják, hogy bízhatnak-e egyáltalán a választási folyamat tisztaságában.
A Politico cikke szerint a szélsőjobboldali „független” jelölt, Călin Georgescu egy hónapja még szinte teljesen ismeretlen volt Romániában, párttámogatás nélkül indult, és a médiaszerepléseinek száma sem volt számottevő.
Az elnökválasztás első, november 24-ei fordulója előtti két hétben azonban történt valami:
berobbant mintegy 25.000 Georgescu-párti TikTok-fiók, ami – román elemzők szerint – összehangolt kísérlet volt a választás befolyásolására.
Klaus Iohannis román elnököt arról tájékoztatta a titkosszolgálat, hogy állami és nem állami szereplők egyaránt beavatkoztak a választásokba. Az „agresszív, hibrid” támadások felelőseként Oroszországot jelölték meg. Az információkat a Politico szerint az Egyesült Államok is megerősítette.
Az elnök nyilvánosságra hozott bizonyos aktákat, amelyek szerint Georgescu jogtalanul részesült támogatásban olyan időszakokban, amikor tilos volt kampányolni. A dokumentumok szerint kampánya külföldi pénzügyi támogatást kapott. Georgescu ezt tagadja.
Iohannis, az információ nyomán, miszerint Georgescu kampányát „törvénytelenül támogatták Románián kívülről”, arra a következtetésre jutott, hogy
Románia nemzetbiztonsági problémával áll szemben.
Romániában ezt a választást a Kelet és a Nyugat közötti csatának tekintették. Az EU-párti Lasconi a hagyományos centrista pártok támogatását élvezte, míg Georgescu mögött három olyan szélsőjobboldali csoport állt, amelyek közül kettő nemrég jutott be a parlamentbe. Georgescu NATO-val és az EU-val kapcsolatos álláspontja – élesen bírálta Románia szerepvállalását – arra utalt, hogy
az országot a nemzetközi szövetségei helyett inkább Moszkva felé fordítaná.
A jelölt többször hangsúlyozta Vlagyimir Putyin orosz elnök hazafiságát, egyúttal azt ígérte, hogy megszünteti az Ukrajnának nyújtott romániai segélyeket.
A Politico szerint
románok milliói szimpatizáltak Georgescu „tradicionalista” kampányához, és készek voltak rá szavazni a vasárnapi, Lasconi elleni második fordulóban is.
Az első fordulóban több mint 2,1 millió szavazatot szerzett, akkor hét másik jelölt is „versenyben” volt. Most azt állítja, hogy politikai összeesküvés áldozata, és a cél az, hogy távol tartsák a hatalomtól és meghiúsítsák a nép akaratát.
Az Alkotmánybíróság döntését még ellenfele, Lasconi is elítélte. A jelölt szerint a romániai demokráciát az állam „lábbal tiporja” – Georgescu ugyanezt a kifejezést használta. A bíróság döntése valóban azt a kockázatot hordozza, hogy ezután a román választók elveszíthetik a bizalmukat az ország politikai rendszerében.
Bukarest központjában péntek este erős volt a rendőri jelenlét, az elmúlt napokban ugyanis több ezer ember vonult utcára.
Georgescu bejelentette, hogy panaszt nyújt be a román legfelsőbb bírósághoz, ám egyértelmű jogi lehetőség nincs az alkotmánybírósági döntés megváltoztatására.
A politikus azt még nem közölte, hogy szándékában áll-e újraindulni a megismételt választásokon.
December 1-jén a román választók új parlamentet választottak: hamarosan egy négy pártból álló koalíció alakít kormányt, amelynek feladata lesz az új elnökválasztás megszervezése is. A koalíció megnevezi a miniszterelnököt, akit a hivatalban lévő elnök hagy jóvá. Iohannis mandátuma december 21-én járt volna le, ám bejelentette, hogy hivatalban marad, amíg utódját be nem iktatják.
Eközben bűnügyi nyomozati vizsgálat indult a választási infrastruktúrát ért kibertámadások ügyében, amelyeket részletesen ismertettek a feloldott titkosszolgálati aktákban. Ez a harmadik nyomozás, amelyet a román ügyészek indítottak: két másik vizsgálat is folyik választási korrupció, számítástechnikai rendszerekkel való visszaélések és a kampánypénzek – legalább egymillió euró – tisztára mosása ügyében.