Mit nyerhet Törökország el-Aszad bukásával?

menekült, szíria
Fotó: AFP
Vágólapra másolva!
Az Aszad család öt évtizedes uralmának vége át fogja alakítani az erőviszonyokat a régióban. Sokan úgy vélik, hogy ez az offenzíva nem történhetett volna meg Törökország áldása nélkül. Törökország, amely a szíriai lázadók egy részét támogatja, tagadja, hogy támogatná a HTS-t. Recep Tayyip Erdogan elnök egy ideje már sürgette Aszadot, hogy kezdjen tárgyalásokat a konfliktus diplomáciai megoldása érdekében, amely lehetővé tenné a szíriai menekültek visszatérését.
Vágólapra másolva!

A damaszkuszi események hatására jelentősen átalakulhat a közel-keleti politikai tér is. Az AlJazeera szerint a libanoni hadsereg megerősített egységeket telepítettek az északi és keleti határra, amely akciót a jelenlegi szíriai helyzetre válaszul hajtottak végre. 

Libanonba ugyanis vasárnap reggel óta szíriai menekültek áramlanak.

Az Aszad-uralom vége átrendezheti a régió erőviszonyait

Arról már a BBC ír, hogy az Aszad család öt évtizedes uralmának vége át fogja alakítani az erőviszonyokat a régióban. Irán befolyása ismét jelentős csapást szenved. Szíria Aszad alatt az irániak és a Hezbollah közötti kapcsolat része volt, és kulcsfontosságú volt a fegyverek és lőszerek átadása szempontjából a csoport számára. Maga a Hezbollah súlyosan meggyengült az Izrael elleni egyéves háború után, és jövője bizonytalan.

tüntető, damaszkusz
Fotó: Yasin AKGUL / AFP

Mi lesz a szíriai menekültekkel?

Sokan úgy vélik, hogy ez az offenzíva nem történhetett volna meg Törökország áldása nélkül. Törökország, amely a szíriai lázadók egy részét támogatja, tagadja, hogy támogatná a HTS-t. Recep Tayyip Erdogan elnök egy ideje már sürgette Aszadot, hogy 

kezdjen tárgyalásokat a konfliktus diplomáciai megoldása érdekében, amely lehetővé tenné a szíriai menekültek visszatérését.

Arról pedig az fri.fr számolt be, hogy Erdogan arra törekszik, hogy a Törökországban élő mintegy 4 millió szíriai menekült közül sokakat visszatoloncoljon, miközben a közvélemény egyre kevésbé örül az országban való jelenlétüknek.

„Az itteni közvélemény-kutatások szerint igen, a szíriai menekültek [problémát jelentenek]. Bármelyik kormány számára csodálatos győzelem lenne, ha ezek a szíriaiak saját akaratukból visszamennének Szíriába” - magyarázta Aydin Selcen, egy korábbi magas rangú török diplomata, aki a térségben szolgált, jelenleg pedig a török Medyascope hírportál külpolitikai elemzője.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!