A legfrissebb információk szerint az országos átlagnál magasabb arányban urnákhoz járuló magyarság országos szinten 6,4 százalékos támogatottsághoz juttatta a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) jelöltlistáit. A legutóbbi népszámláláson az ismert nemzetiségű román állampolgárok 6 százaléka vallotta magát magyarnak.
A legutóbbi népszámláláson az ismert nemzetiségű román állampolgárok 6 százaléka vallotta magát magyarnak. A választásokat a kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte 22 százalékkal.
A szavazatok 99,6 százalékos feldolgozottságánál
PSD 22 %
AUR 17,50 %
PNL 14,01%
USR 11,14 %
RMDSZ 6,4 %
SOS 6,80%
POT 5,90 %
A szövetségi elnök az RMDSZ eredményváró rendezvényén köszönetet mondott az erdélyi magyar választóknak, hogy „minden körülmények között, a legsötétebb időkben is kitartottak” az érdekvédelmi szervezet mellett. Közölte: a szövetséget öt százalékon mérő exit poll-eredményeket nem kívánja kommentálni,
az RMDSZ számításai szerint tízmilliós részvétel mellett 5,5-5,7 százalékos eredményre, 540-550 ezer szavazatra számít.
Exit poll
PSD 25,7 %
AUR 19,3 %
USR 15,7 %
PNL 15,3 %
SOS 5,5 %
POT 5,5 %
RMDSZ 5,0 %
Kelemen Hunor rámutatott: vasárnap az a korosztály „mozdult meg” leginkább, amelynek van emléke az 1990-es és ’89 előtti évekről, és „tudja, mi a magyarellenesség”. Úgy vélte, az erdélyi magyar választópolgárok „látták a veszélyt”, ami a szélsőséges pártok előretörése révén az erdélyi magyar közösségre leselkedik, ezért vonultak ilyen nagy számban az urnák elé.
A román választási törvény szerint a bejutási küszöb 5 százalék, de az a párt is bejut a parlamentbe, amely legalább négy megyében 20 százalékos eredményt ér el, és országosan három százalék fölött van. Az már urnazáráskor látszott, hogy ez utóbbit biztosan teljesíti az RMDSZ, várhatóan hat megyében szereznek legalább 20 százalékot, de ebben az esetben jóval kevesebb képviselője lenne, mert csak a 20 százalékos megyékből szerezhet mandátumot. Ezért volt fontos az 5 százalék elérése.
Köszönetet mondott a külföldön élő romániai magyaroknak is, akik közlése szerint nagyobb számban vettek részt a parlamenti választásokon, mint az államfőválasztás múlt vasárnapi első fordulójában, és felelősséget vállaltak szülőföldjükért (Budapesten óriási sor állt a romániai nagykövetség előtt, a szavazásra várva - a szerk.). Azoknak is megköszönte a részvételt, akik évek óta nem szavaztak, és most mégis megtették. Kiemelte: a tény, hogy
Hargita megyében volt a legmagasabb a részvételi arány és a magyarlakta megyék az élvonalban végeztek, az erdélyi magyar közösségek tenni akarását jelzi nehéz időkben.
„Nem vagyunk egyformák, de összetartozunk, és ez ma mindenki számára fontos volt” – húzta alá az RMDSZ elnöke. Hozzátette: az is fontos volt, hogy eljussanak minden kis közösségbe, ahol a magyar identitást őrzik, a szövetség így tudta elérni ezt az eredményt egy nagyon nehéz időszakban. Emlékeztetett: a választópolgárok az államfőválasztás múlt vasárnapi első fordulóján a mainstream pártokat büntették. „Most pedig az exit poll eredmények alapján az egyensúlyt kereső polgárok azt akarják, hogy ezen az úton haladjunk – a korrekciókat természetesen elvégezve -, amely a fejlődést és jobb élet reményét jelenti” – fogalmazott Kelemen Hunor.
Közölte:
hétfőre összehívta az RMDSZ döntéshozó fórumát, a Szövetségi Állandó Tanácsot (SZÁT), addig várhatóan a végleges eredmények is ismertek lesznek.
Megköszönte a kampánystábok, megyei szervezetek, önkéntesek munkáját, az egyházfők és szakmai szerveztek, művészek részvételét a mozgósításban, ami szerinte szintén hozzájárult magas részvételhez. Ezt elsősorban annak tulajdonítja – mondta újságírói kérdésre -, hogy az erdélyi magyarok felismerték a veszélyt, amit a magyarellenes erők 30 százalék fölötti támogatottsága jelent, és hogy a parlamenti választásokon való részvételnek komoly tétje van a közösség, az ország jövője szempontjából.