A megemlékezés csütörtök reggel azzal kezdődött, hogy a katonai szolgálat tagjai Carter zászlóval bevont koporsóját levitték az amerikai Capitolium keleti lépcsőjén, ahol a volt elnök állami nyugalomban feküdt, hogy aztán a katedrálisba szállítsák. A szertartáson 21 ágyúval tisztelegtek az elhunytnak.
A katedrálisban a Fegyveres Erők Kórusa elénekelte a „Be Still My Soul” című dalt, mielőtt Carter koporsóját bevitték a katedrálisba.
A padsorokban ült Joe Biden, George W. Bush, Bill és Hillary Clinton, Barack Obama, valamint Donald Trump megválasztott elnök is. Érdekesség, hogy Michelle Obama, a volt first lady nem vett részt az eseményen.
Az AP közölte, hogy Biden, aki 11 nap múlva távozik hivatalából, a politikára utalva többször megismételte a beszédjében, hogy a „jellem” volt Carter legfőbb tulajdonsága. Hozzátette, hogy a volt elnök megtanította neki azt a parancsolatot, hogy „mindenkivel méltósággal és tisztelettel kell bánni”.
Carter december 29-én, 100 éves korában halt meg, és olyan sokáig élt, hogy a gyászbeszédek közül kettőt olyanok írtak, akik előtte haltak meg - alelnöke, Walter Mondale és fehér házi elődje, Gerald Ford.
„A sors úgy hozta, hogy Jimmy Carter és én egy rövid ideig riválisok voltunk” - állt Ford gyászbeszédében, amelyet fia, Steven olvasott fel. „De az ezt követő sok csodálatos évben olyan barátság kötött össze bennünket, mint John Adams és Thomas Jefferson óta nem volt két elnök között”.
Az esemény végén kivitték a koporsó, közben a zenekar a „Hail to the Chief”-et adta elő.
A mai napon lezárult a hatnapos nemzeti szertartás, amely a Georgia állambeli Plainsben kezdődött, ahol Carter 1924-ben született, élete nagy részét leélte, és ahol egy 22 hónapos hospice-kezelés után halt meg. A szertartások Atlantában, végül pedig Washingtonban folytatódtak, ahol Carter, az egykori tengerésztiszt, mérnök és mogyorótermelő kedd óta nyugszik.