Trump január 20-i visszatérése a Fehér Házba felcsillantotta a reményt arra, hogy diplomáciai úton sikerül megoldást találni Moszkva 2022 februárjában kezdődött ukrajnai inváziójának befejezésére - írja a Reuters.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök január 9-én közölte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozni akar vele, és hogy a találkozó előkészítése folyamatban van.
Vlagyimir Putyin "azt akarja, hogy találkozzunk, és folyamatban van ennek megszervezése
- mondta Trump a republikánus kormányzókkal a floridai Palm Beachen lévő Mar-a-Lago rezidenciáján tartott találkozója előtt csütörtökön. Hozzátette: ""véget kell vetnünk ennek a háborúnak, amely egy igazi zűrzavar".
Trump nem közölt további részleteket a közelgő találkozóról.
December 19-én, az évente megrendezett televíziós kérdezz-felelek óráján Vlagyimir Putyin már jelezte, hogy kész "bármikor találkozni Trump úrral". "Ha valaha is találkozunk Trump megválasztott elnökkel, biztos vagyok benne, hogy sok megbeszélnivalónk lesz" - jelentette ki.
Elnökválasztási kampánya során Trump azt ígérte, hogy tárgyalásokat folytat az ukrajnai háború gyors befejezéséről, gyakran hivatkozva a Putyinnal való jó kapcsolatára.
Trump különleges ukrajnai békeküldött jelöltje Keith Kellogg nyugalmazott tábornok, dicsérte Trump hajlandóságát a párbeszédre az orosz elnökkel, és bírálta Joe Biden amerikai elnököt, amiért elutasította ezt.
Kellogg január 8-án azt mondta, hogy a kormány célja, hogy 100 napon belül véget vessen a háborúnak.
Putyin december 19-én azt mondta, hogy kész „bármikor” találkozni Trumppal, hogy megvitassák az ukrajnai háború befejezését. Azóta orosz tisztviselők elutasították a Trump csapata által bejelentett békealkukat, mondván, hogy azok nem felelnek meg Putyin feltételeinek - számolt be a The Kyiv Independent.
Az, hogy Trump a háború gyors befejezését szorgalmazza, olyan félelmekhez vezetett, hogy Kijevet kedvezőtlen engedményekre, többek között területvesztésre fogják kényszeríteni.
Trump tanácsadói olyan javaslatokat tettek a háború befejezésére, amelyek az ország nagy részét belátható időre Oroszországnak engednék át.
Az ukrán terület mintegy 20 százalékát jelenleg orosz erők tartják megszállás alatt.