Mutatjuk az amerikai-orosz tárgyalások legfőbb eredményeit

Szergej Lavrov (b) és Marco Rubio (j)
Szergej Lavrov (b) és Marco Rubio (j)
Fotó: AFP
Vágólapra másolva!
Amerika azt akarja, hogy az európai ügyek minél hamarabb rendeződjenek, hogy aztán beléphessen az általa prioritásnak tekintett indo-csendes-óceáni térségbe, Oroszország nagyon örül annak, hogy USA elhagyja Európát - így értékelte Byrappa Ramachandra, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója a rijádi tárgyalásokat az Origónak.
Vágólapra másolva!
  • Véget értek az első egyeztetések Rijádban az amerikaiak és az oroszok között az ukrajnai konfliktus lezárásáról. 
  • A felek olyan keretet javasoltak, amely tűzszünetet, ukrajnai választásokat, majd egy békemegállapodás aláírását foglalná magában. 
  • Byrappa Ramachandra, a Magyar Külügyi Intézet kutatója arról beszélt az Origónak, hogy nem meglepő, hogy a rijádi csúcstalálkozón a világ három legnagyobb energiatermelőjének képviselői vesznek részt. 
  • Valójában Oroszország nem tudja egyszerre minden fronton újjáépíteni biztonsági rendszerét és megvívni egy nagy háborút Ukrajnában, ezért mindkét félnek sürgősen gyors megoldást kell találnia. 

Az orosz és az amerikai delegációk közötti tárgyalások véget értek, jól sikerültek – közölte Jurij Usakov elnöki tanácsadó. „Megállapodtunk abban, hogy figyelembe vesszük egymás érdekeit, ugyanakkor a kétoldalú kapcsolatokat is előmozdítjuk, hiszen Moszkva és Washington is ebben érdekelt” – mondta Usakov a Pervij Kanal adásában. Amerikai és orosz tisztviselők Szaúd-Arábiában diplomáciai tárgyalásokat folytattak kedden ukrán tisztségviselők jelenléte nélkül. A Marco Rubio külügyminiszter és orosz kollégája, Szergej Lavrov külügyminiszter által vezetett csoportok egy ukrajnai békemegállapodás feltételeiről, valamint Donald Trump elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök esetleges találkozójáról tárgyaltak. Olyan keretet javasoltak, amely tűzszünetet, ukrajnai választásokat, majd egy békemegállapodás aláírását foglalná magában – írta a Fox News.

Sikeres volt az első amerikai-orosz egyeztetés Rijádban
 (Photo by Evelyn Hockstein / POOL / AFP)

Tammy Bruce külügyminisztériumi szóvivő is megerősítette, hogy Rubio csapata beleegyezett abba, hogy „megteremtsék az együttműködés alapjait” Oroszországgal Ukrajna mellett különböző kérdésekben is. Abban is megállapodtak, hogy „magas szintű csoportokat” neveznek ki, amelyek megkezdik a munkát az ukrajnai konfliktus lezárásához vezető úton. 

Több külföldi diplomáciai forrásból származó jelentés szerint a békemegállapodás kulcsfontosságú része lehet, hogy Ukrajnát új választások megtartására kényszerítsék. 

A források szerint mind az Egyesült Államok, mind Oroszország úgy véli, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek kicsi az esélye az újraválasztás megnyerésére. „Putyin meglehetősen nagyra értékeli egy új elnök megválasztásának valószínűségét, és meg van győződve arról is, hogy a jelenlegi ukrán elnöktől eltérő bármelyik jelölt rugalmasabb és készebb lesz a tárgyalásokra és az engedményekre” - közölték a diplomáciai források. 

Az USA célja, hogy minél előbb rendeződjenek az európai ügyek

Az Origo Byrappa Ramachandrát, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatóját kérdezte a rijádi találkozó hatásairól. 

Milyen jelentősége van annak Szaúd-Arábia és a Közel-Kelet szempontjából, hogy éppen Rijádban indultak meg az amerikai-orosz egyeztetése a lehetséges ukrajnai tűzszünetről és békéről?

Nem lehet eléggé hangsúlyozni Rijád szerepét a folyamatban lévő béketárgyalások házigazdájaként. Szaúd-Arábia, más közel-keleti országokkal együtt, az Egyesült Államok és Oroszország, az ágazat másik két meghatározó szereplője mellett az egyik vezető nyersolajtermelő. Ezért nem meglepő, hogy a rijádi csúcstalálkozón a világ három legnagyobb energiatermelőjének képviselői vesznek részt. 

Az energia továbbra is a globális geopolitika központi eleme, és Rijád a természeti erőforrások tekintetében Jalta modernkori megfelelőjeként pozicionálja magát.

Az energiapolitika áll Trump elnök kormányának középpontjában, amelynek célja az energiaárak csökkentése az amerikai ipari ágazat ösztönzése érdekében, miközben meghosszabbítja a belsőégésű motorok életképességét. A bőséges és olcsó kőolaj elérhetősége valószínűleg akadályozni fogja az elektromos járművek piacának növekedését, ami több évtizedre csökkenti a lítium iránti igényt. Ez elegendő időt biztosít alternatív megoldások keresésére. E célok eléréséhez elengedhetetlen az Oroszországgal és Szaúd-Arábiával való együttműködés.

Lát-e esélyt arra, hogy az amerikai és az orosz szempontok közeledni fognak egymáshoz?

Igen, mert közös az érdekük. USA nagyrészt elfogadja, hogy a megszállt ukrán területek oroszok maradnak. 

Amerika azt akarja, hogy az európai ügyek minél hamarabb rendeződjenek, hogy aztán beléphessen az általa prioritásnak tekintett indo-csendes-óceáni térségbe.

Oroszország nagyon örül annak, hogy USA elhagyja Európát. Az európai fronton is békét akar, hogy csökkentse Kínától való viszonylagos függőségét. Emellett az Északi-sarkvidék biztosítása komoly kihívást jelent Oroszország számára, mivel hajózhatóvá és nehezen védhetővé vált, ami óriási erőfeszítéseket igényel. Valójában Oroszország nem tudja egyszerre minden fronton újjáépíteni biztonsági rendszerét és megvívni egy nagy háborút Ukrajnában, ezért mindkét félnek sürgősen gyors megoldást kell találnia. Európa és Ukrajna is egy tüske.

Milyen pluszt tud ehhez hozzátenni Rijád? Mennyire lesz képes pártatlan szerepet betölteni?

Rijád nyersanyagtermelőként az OPEC+-on keresztül jó kapcsolatokat ápol Oroszországgal, és Szaúd-Arábia régóta az amerikai gazdaság egyik legnagyobb befektetője: nemrég ígérte meg Trump elnöknek, hogy a következő néhány évben közel 600 milliárd dollárt fektet be az amerikai gazdaságba. Személy szerint Mohammed Bin Sulman herceg jó kapcsolatokat ápol mind Trump elnökkel, mind Putyin elnökkel, és hagyománya van az erős hatalomnak és a kölcsönös tiszteletnek. Együttesen Rijád pártatlan szerepet játszhat, és megőrizheti az egyenlő távolságot ebben a háromszögben.

A mostani első rijádi egyeztetési kör elvezethet ahhoz, hogy a Közel-Keleten létrejöjjön egy stabil izraeli-szaúdi tengely, amely képes hosszú távú békét teremteni a térségben? 

Ez a csúcstalálkozó erősíteni fogja Szaúd-Arábia szerepét a világban, és még inkább a régióban, ahol a regionális hatalom státuszán eddig négy hatalom osztozott: Irán, Szaúd-Arábia, Izrael és Törökország. 

Most Irán szerepe csökkenni látszik. Izraelnek és Szaúd-Arábiának közös érdeke, hogy Törökország felemelkedését kordában tartsák, így egy lépésre vannak a nyílt együttműködéstől, és a rijádi csúcstalálkozó lehet ennek a kapuja.

A tengely elképzelhető, és az IMEC (India-Közel-Kelet-Európa gazdasági folyosó) projekt erre a folyamatra épül. Izrael és Szaúd-Arábia nélkül ez a tervezett gazdasági folyosó nem jöhetne létre. A két ország közötti szoros együttműködés várható és meg is fog valósulni.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!