„Ezek a befektetések tüzelik az Ukrajna elleni háborút, párhuzamosan pedig felkészítik Oroszországot egy jövőbeli konfrontációra európai demokráciákkal” – hangoztatta von der Leyen.
Hozzátette, hogy eközben az Egyesült Államok áthelyezi külpolitikai erőfeszítéseinek hangsúlyát az indiai-csendes-óceáni térségre.
Kijelentette, hogy 2030-ig az Európai Uniónak „fel kell fegyvereznie magát és ki kell fejlesztenie a hihető elrettentést.”
„Nem tekinthetjük magától értetődőnek a biztonsági struktúrát, amelyre eddig hagyatkoztunk” – mondta Von der Leyen.
Hozzátette, hogy az uniós tagállamoknak nagyszabású projekteket kell kidolgozniuk és erősíteniük kell a hadiipari beszerzéseket illető együttműködést.
Ezzel az EU-tagországok össze tudják hangolni a keresletet, lecsökkenthetik a kiszállítási időket, és szavatolhatják, hogy fegyverzeti rendszereik egymással kompatibilisek legyenek.
A Bizottság elnöke kiemelte azt is, hogy „a befolyási övezetek és a hatalmi vetélkedés korszaka visszatért”. Szerinte az új világrend az évtized második felére fog formát önteni. Mindemellett az EU „szorosan elkötelezett abban, hogy együttműködjön a NATO-val és az Egyesült Államokkal”.
Ha Európa el akarja kerülni a háborút, akkor Európának fel kell készülnie a háborúra”
– hangoztatta.
Az Európai Bizottság elnöke szerint saját lábra kell állítani az európai védelmet.
„A tagállamoknak teljességgel támaszkodni kell tudniuk az európai védelmi beszerzési láncolatokra” – hangsúlyozta. Hozzáfűzte, hogy az elkövetkezendő hónapokban a bizottság ezért megbeszéléseket fog folytatni az európai hadiipari cégekkel, és terveket fog bemutatni az egyszerűsített engedélyeztetési eljárásokra vonatkozóan.
„Szükség van arra, hogy 2030-ig kiépüljön egy, az egész EU-ra kiterjedő, működőképes hálózat szárazföldi folyosókkal, repülőterekkel és kikötőkkel, ami megkönnyíti a csapatok, illetve katonai felszerelések gyors szállítását”
– jelentette ki Ursula von der Leyen. Az EU-nak be kell fektetnie légvédelembe, lőszerekbe, rakétákba és drónrendszerekbe – sorolta, rávilágítva, hogy ezen harceszközök jelentőségét az ukrajnai háború tette világossá.
Beszélt arról is, hogy stratégiailag fontos célkitűzés, hogy
a kijevi vezetést elég erőssé tegyék ahhoz, hogy „teljességgel megemészthetetlen legyen potenciális támadók” elrettentésére.
Olaf Scholz: Fontos első lépés a tűzszüneti tervben
Olaf Scholz német kancellár fontos első lépésnek nevezte a tartós és igazságos békéhez vezető úton azt a felvetést, hogy Oroszország és Ukrajna 30 napig lemondjon az energetikai infrastruktúrára mérendő csapásokról.
Scholz Emmanuel Macron francia elnökkel Berlinben folytatott megbeszélését követően reagált Putyin orosz és Trump amerikai elnök telefonbeszélgetésére. A leköszönő kancellár üdvözölte a tengeren tervezett tűzszünet előkészületeit is.
A következő lépésnek egy teljes tűzszünetnek kell lennie Ukrajna számára, mégpedig a lehető leggyorsabban”
– jelentette ki Scholz.
Hozzátette, hogy a háború ügyében nem szabad döntést hozni az ukránok részvétele nélkül.
Macron szintén azt emelte ki, hogy megtették az első lépéseket, de szerinte a célnak továbbra is annak kell lennie, hogy ellenőrizhető, teljes körűen betartott tűzszünetet teremtsenek és megindítsák a béketárgyalásokat, amelyek lehetővé teszik az átfogó békés rendezést az ezzel együtt járó garanciákkal. „Természetesen mindez elképzelhetetlen anélkül, hogy az ukránok ne üljenek a tárgyalóasztalnál” – fűzte hozzá.