Ukrajna beleegyezett az Egyesült Államok azon javaslatába, hogy amennyiben Oroszország is hajlandó erre, harmincnapos, teljes körű fegyverszünetet rendeljenek el a teljes frontvonalon. Az amerikai diplomaták közvetítik a javaslatot Moszkvának, Steve Witkoff különmegbízott pedig a héten Moszkvába utazik, ahol Vlagyimir Putyinnal is egyeztethet. Emellett Donald Trump is telefonon beszél majd az orosz elnökkel.
A tűzszünet lehetőséget nyithat a béketárgyalások elindítására.
A szaúd-arábiai Dzsiddában tartott amerikai–ukrán tárgyalásokon Kijev eredetileg csak részleges, légi és tengeri fegyverszünetet tartott volna elfogadhatónak, de az amerikai nyomás hatására belement a teljes frontszakaszra kiterjedő megoldásba. Cserébe Washington visszavonta a katonai segélyek felfüggesztését.
Moszkva eddig kitartott a harcok folytatása mellett, de folyamatosan deklarálta tárgyalási hajlandóságát. A tűzszüneti javaslat elfogadása azonban mindkét fél számára kockázatos:
Oroszország a területi nyereség elmaradásától tarthat, Ukrajna pedig attól, hogy Moszkva további követelésekkel áll elő.
Az amerikaiak kulcsszerepet játszanak abban, hogy a tárgyalások egyáltalán meginduljanak.
A konfliktus lezárására tett eddigi kísérletek kudarcba fulladtak, de a jelenlegi helyzetben a felek részéről mutatkozik némi hajlandóság a kompromisszumra.
Az Egyesült Államok szerepe kulcsfontosságú, hiszen Trump elnök a katonai támogatás csökkentésével pressziót gyakorol Ukrajnára, míg Oroszország további területi garanciákat szeretne kicsikarni.
Ha sikerül megállapodni egy tűzszünetben, az hosszú távon a béketárgyalások alapját is megteremtheti.
Kosztur András, a XXI. Század Intézet vezető kutatójának teljes elemzését ide kattintva olvashatja.