Itt az újabb, Európai Parlamentet érintő korrupciós ügy

Vágólapra másolva!
A belga szövetségi ügyészség azzal gyanúsítja a kínai Huawei vállalat lobbistáit, hogy több volt és jelenlegi európai parlamenti (EP-) képviselő megvesztegetésével jogellenesen befolyásolhatták az uniós parlament döntéshozatali folyamatait; csütörtök délután lepecsételték az uniós parlament két asszisztensének brüsszeli irodáját, egy gyanúsítottat letartóztattak – tájékoztatott a Le Soir című, francia nyelvű belga napilap csütörtökön.
Vágólapra másolva!

A belga rendőrség megvesztegetés, hamisítás, pénzmosás és bűnszervezetben való részvétel gyanújával tartott házkutatást Belgiumban és Portugáliában csütörtök reggel egy, az Európai Parlamentet érintő újabb korrupciós ügyben. 

A gyanú szerint a Huawei kínai távközlési vállalat próbált befolyást szerezni az uniós döntéshozatalban. 

A belga napilap internetes oldala szerint a belga szövetségi ügyészség délután kiadott közleményében megerősítette: „a Huawei lobbistái mintegy tizenöt volt és jelenlegi európai parlamenti képviselőt vesztegethettek meg a kínai távközlési vállalat kereskedelempolitikájának támogatása érdekében”. 

Az ügyészség bejelentette, hogy a nyomozás részeként az ügyben eljáró bíró azt kérte: pecsételjék le két, az ügyben állítólagosan érintett parlamenti asszisztens irodáját Brüsszelben. 

Egy gyanúsítottat Franciaországban előállítottak, az ügyészség által kiadott európai elfogatóparancs alapján

– tájékoztattak. 

A nyomozók szerint a lobbisták bűncselekményeket követhettek el azzal, hogy megvesztegették a törvényhozókat. 

„A vesztegetéseket feltehetően rendszeresen és nagyon diszkréten, 2021-től napjainkig, és különféle formában folytatták” – fogalmaztak. 

Az ügyészség szerint a lobbisták be nem jelentett nagy összegű készpénzes kifizetésekkel és nagy értékű ajándékokkal érték el a politikusok befolyásolását. 

Jegyeket ajándékoztak labdarúgó mérkőzésekre, vagy a kínai vállalat érdekeinek érvényesítéséért cserébe minden költséget fedező kínai utazásokat biztosítottak. 

A botrányban érintett politikusok legalább egyikének kifizetése egy portugál cégen keresztül történt

– írták. Az ügyészek úgy vélik, hogy a kifizetések egy részét üzleti kiadásoknak álcázhatták, és bizonyos esetekben harmadik félen keresztül intézték. 

Az Európai Parlament közölte: figyelembe veszik az információkat és teljes mértékben együttműködnek a hatóságokkal. 

Az ügy mintegy két évvel a Katargate néven ismertté vált, az uniós parlamentet érintő korrupciós botrány után robbant ki, amelyben a gyanú szerint Katar és Marokkó próbálta befolyásolni az Európai Parlament döntéshozatalát. 

A 2022 decemberében ismertté vált vizsgálat során többeket letartóztattak Brüsszelben, köztük Eva Kailit, az EP görög szocialista alelnökét és Pier Antonio Panzeri volt olasz szocialista EP-képviselőt, és jelentős mennyiségű készpénzt foglaltak le egyebek mellett Panzeri és Kaili otthonában. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!