Ostobaságnak nevezte Európa háborúpárti érveit Donald Trump jobbkeze

Vágólapra másolva!
Donald Trump elkötelezett az orosz-ukrán béke iránt – mondta Steve Witkoff közel-keleti különmegbízott Trucker Carlsonnak. Az interjúban óriási eredménynek nevezte azt, hogy az Egyesült Államok és Oroszország újra azon dolgozik, hogy normalizálja kapcsolatait.
Vágólapra másolva!

Donald Trump amerikai elnök jobbkeze, Steve Witkoff közel-keleti különmegbízott interjút adott Trucker Carlsonnak – a Fox korábbi műsorvezetőjének –, amelyben elismerte az Oroszország által tartott népszavazások érvényességét. A Mandiner szemléjéből kiderül: Witkoff részletesen beszélt Donald Trump és Vlagyimir Putyin orosz elnök kapcsolatáról és az elmúlt hetek egyeztetéseiről. Kiemelte: Putyin nagyon tiszteli Trumpot, amit el is vár mindenkitől az amerikai elnök. 

Láthattuk, mi történt az Ovális Irodában, amikor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nem mutatott kellő tiszteletet. Azóta a konfliktust sikerült rendezni, vélhetően Zelenszkij téves információkat kapott a tanácsadóitól

– mondta Witkoff, aki bátornak nevezte az ukrán elnököt és elismerte az ukrán hadsereg kitartását is. Az elnöki különmegbízott felidézte: Putyin – elmondása szerint – imádkozott Trumpért, amikor rálőttek, jó személyes kapcsolat alakult ki ugyanis köztük az amerikai elnök első ciklusa idején. 

Zelenszkij és Trump
Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Fehér Ház ovális irodájában Washingtonban 2025. február 28-án
Photo by SAUL LOEB / AFP

Előbb 30 napos, majd tartós tűzszünet

Steve Witkoff részletesen beszámolt az amerikai-orosz tárgyalásokról és a várható békefolyamatról. A Mandiner cikke szerint felidézte, most a cél az, hogy egy 30 napos tűzszünetet sikerüljön megkötni. Ha ez életbe lép, akkor lehet tárgyalni a tartós tűzszünetről, majd a béke feltételeiről. Ez ugyanakkor nehéz feladat, mivel Oroszország és Ukrajna 2000 kilométeres határán végig fegyveres összecsapások zajlanak, amelyek önálló regionális konfliktusok, így megoldásukról egyenként kell tárgyalni. 

Megjegyezte: Zelenszkij elnök is nyitott, fontos, hogy megértse, most van lehetősége olyan megállapodást kötni, amely számára is előnyös. Witkoff szerint 

lesznek választások a közeljövőben Ukrajnában, ez elkerülhetetlen, mert Moszkva álláspontja szerint Zelenszkijnek nincs államfőként legitimitása, mivel nem voltak Ukrajnában választások a háború miatt.

Világossá tette: a béke érdekében az oroszok által irányított régiókról le kell mondania Ukrajnának és a NATO-tagság sem lehet Ukrajna jövője. Noha szó van róla, hogy az 5. cikkely szerinti kollektív védelmet Ukrajnára a tagság nélkül is ki lehetne terjeszteni. Felhívta rá a figyelmet, hogy az Oroszország által követelt és elfoglalt területeken orosz anyanyelvű lakosság él, akik kifejezték, hogy Oroszországhoz szeretnének tartozni. Ennek elismerése is a békekötés alapvető feltétele szerinte.

Kritikát fogalmazott meg egyes európai országokkal szemben, felidézve Keir Starmer brit miniszterelnök tervét, amely szerint brit csapatokat küldene Ukrajnába. Witkoff szerint ez irreális, mivel a brit haderő kisebb, mint az amerikai tengerészgyalogság. 

Ostobaságnak nevezte azt a feltételezést, hogy Putyin bekebelezné Ukrajnát utána elfoglalná egész Európát.

Összehasonlításképp Izraelt hozta fel példának: miért foglalná el Gázát, ha megoldani és nem fenntartani akarja a konfliktust és nem akarna ezzel foglalkozni? 

Hangsúlyozta abbéli véleményét, hogy 

Európa vezetői súlyos hibát követnek el, ha arra ösztönzik Ukrajnát, hogy ne álljon proaktívan az Oroszországgal folytatott tárgyalásokhoz. 

Folytatjuk Ukrajna támogatását, ha kell, beleértve az újjáépítést is, de ha nincs jövőképünk, akkor meddig öntjük bele a pénzt? – tette fel a kérdést, hozzátéve: a demokraták és az európai vezetők a harmadik világháború felé sodorták a világot. Trump szakértője arra emlékeztetett: éveken keresztül senki sem hallgatta meg Putyin álláspontját, pedig 25 éves államfői pályafutása alatt végig ugyanazt mondta: a NATO ne terjeszkedjen kelet felé és Ukrajna ne lehessen NATO-tag. 

Fotómontázs a telefonáló Donald Trump amerikai (b) és Vlagyimir Putyin orosz elnökről (j), 2025. március. (Fotó: Drew Angerer, Gavriil Grigorov/Getty Images/Pool/AFP)
Fotómontázs a telefonáló Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnökről
(Fotó: Drew Angerer, Gavriil Grigorov/Getty Images/Pool/AFP)

Mi elkezdtük a tárgyalásokat, és nagyon sokat haladtunk. Trump elnök az egész világon békét szeretne és végül is mindenki számára az lenne a jó, ha az Egyesült Államok és Oroszország együttműködne akár az energetika akár a technológia területein, jó kapcsolatot tartana fenn. Mi rossz van abban, ha Moszkva is elmondja a világban zajló eseményekről a véleményét? – értetlenkedett Steve Witkoff, aki szerint 

hiba volt a kapcsolatok megszakítása Oroszországgal.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!