Több mint harminc ország csatlakozhat ahhoz a nemzetközi koalícióhoz, amelynek célja a tartós tűzszünet biztosítása Ukrajnában, legalábbis ezt állítja a brit kormány legújabb közleménye.
Bár sok ország jelezte részvételi szándékát, brit tisztviselők azt is elismerték, hogy nem mindenki hajlandó csapatokat küldeni a háború sújtotta térségbe.
Nagy-Britannia, Franciaország és Ausztrália már jelezte, készen állnak békefenntartó katonák küldésére, hogy felügyeljék a tűzszünet betartását. Ugyanakkor mindhárom ország képviselője hangsúlyozta, hogy valódi és tartós békét csak az Egyesült Államok katonai támogatásával lehet garantálni. Dánia és Svédország szintén nyitottnak mutatkozott arra, hogy valamilyen formában hozzájáruljanak a misszióhoz, akár katonák küldésével is. Az érintett országok katonai vezetői csütörtökön London közelében ülnek majd tárgyalóasztalhoz, hogy a részleteket egyeztessék a brit miniszterelnök által „az akarat koalíciójának” nevezett együttműködés keretében.
A tervek szerint a békefenntartó alakulat akár 30 ezer katonából is állhat, ám szakértők szerint a hosszú távú stabilitás elképzelhetetlen lenne az Egyesült Államok bevonása nélkül.
Jelenleg azonban jelentős bizonytalanság övezi Washington álláspontját, különösen amiatt, hogy az USA részéről Donald Trump elutasította a közvetlen katonai támogatást – írja a Financial Times.
Írtunk arról, hogy Donald Trump és Vlagyimir Putyin közvetlenül egyeztethet a tűzszüneti javaslatról.