Újabb információk az Ukrajnáról szóló szavazás menetrendjéről

Vágólapra másolva!
Egy új eszköz a véleménynyilvánító szavazás Ukrajna EU-s tagságáról; a szavazólapot biztonsági papírra nyomtatják, ami megakadályozza, hogy visszaélés történhessen – mondta a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. 
Vágólapra másolva!

Hidvéghi Balázs közlése szerint a szavazólapokat nem lehet fénymásolni, sokszorosítani, és egy szigorú ellenőrzési folyamat keretében, közjegyző jelenlétében fogják összesíteni. 

A postázást április közepén indítják, május végéig valamennyi Magyarországon állandó lakhellyel rendelkező magyar állampolgár megkapja a szavazólapot, amelyet egy ingyenes válaszborítékban, postán juttathat vissza a kormány részére. 

HIDVÉGHI Balázs
Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára sajtótájékoztatót tart Sikerrel zárult a nemzeti konzultáció címmel a Miniszterelnöki Kabinetiroda épületében 2025. január 15-én (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

Nemzetközi szerződés esetén nem lehet népszavazást tartani; a nemzeti konzultáció pedig egy másik típusú véleménykikérés, ott több konkrét kérdésben, több témában kérdezik az emberek véleményét. Itt azonban most egyetlen egy kérdés merült fel – indokolta az államtitkár, hogy miért ezt az új eszközt választották. 

Hidvéghi Balázs úgy fogalmazott, „mi vagyunk az elsők, akik az emberekhez fordulunk ebben a nagy horderejű kérdésben”. A kormány azt az álláspontot fogja képviselni, amelyet a magyar emberek megerősítenek a véleménynyilvánító szavazáson. 

Ukrajna nem válhat az Európai Unió tagjává a magyarok beleegyezése nélkül, itt a tagállamoknak vétójoga van

– hangsúlyozta. 

Az államtitkár kifejtette, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke úgy fogalmazott, még az ő hivatali idejében, azaz öt éven belül, gyorsított eljárásban vennék fel Ukrajnát az EU-ba. 

Hidvéghi Balázs rámutatott arra, hogy ennek számos kockázata van, a legfőbb pénzügyi jellegű. A 800 ezres ukrán hadsereg – amelynek létszámát az elnök a béke megkötése után egymilliósra akar emelni – fenntartását, felfegyverzését, további működtetését Európa pénzzel kívánja támogatni amellett, hogy a saját fegyverkészleteit is meg kívánja erősíteni. Ráadásul „gyakorlatilag európai pénzből tartjuk fent az ukrán állam működését, ez is óriási összegeket emészt fel” – jegyezte meg. 

Vannak mezőgazdasági kockázatok is. Ukrajnában a megművelhető földterület az egyharmada a jelen pillanatban az Európai Unióban található megművelhető földterületeknek. 

A közös agrárpolitika, a földalapú támogatások abban a formában, ahogy ezeket ismerjük, megszűnnének”

– figyelmeztetett. 

Az ukrán mezőgazdaságban és élelmiszeriparban nagyon sok olyan vegyszert használnak, amelyek az unióban már be vannak tiltva, mert veszélyesek az egészségre. 

Ezek a termékek, termények elárasztanák a piacainkat, egészségügyi kockázatokat jelentenének”

 – mondta az államtitkár. 

Közlése szerint vannak biztonsági aggályok is. Az ukrán maffia korábban Észak-Magyarországon már jelen volt a szervezett bűnözés, kábítószer-kereskedelem, drogkartellek, prostitúció révén. „Ezek is mind megjelenhetnének az unió területén, és ugye Magyarország szomszédos ország, tehát rögtön nálunk" – mutatott rá. 

Hidvéghi Balázs hangsúlyozta, hogy a gyorsított felvételre, az ukrán hadsereg és az állam finanszírozására nincs meg a fedezet, mindezt csak közös kölcsönökből lehetne finanszírozni. 

Mi nem támogathatunk ilyet, nem akarunk közösen eladósodni Ukrajna érdekében az európai uniós tagállamokkal”

 – húzta alá az államtitkár. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!