A Demokrata cikkét szerző Koskovics Zoltán arról ír, hogy Ukrajna helyzete gyorsan romlik, miután az Egyesült Államok elvesztette támogatását Volodimir Zelenszkij iránt. Donald Trump felfüggesztette az Ukrajnának nyújtott katonai segítséget, ami súlyos hátrányba hozta az ukrán haderőt, mivel amerikai műholdak nélkül nem tudják pontosan célba juttatni fegyvereiket. Az amerikai-orosz béketárgyalások előrehaladott állapotban vannak, és Washington már Kijevet is tájékoztatta az elvárásokról.
Az Alapjogokért Központ geopolitikai elemzője szerint
Ukrajnának nincs más választása, mint elfogadni, hogy az USA tárgyal a békéről Oroszországgal, de ennek ára van: ásványkincseinek jelentős részét Washingtonnak kell átengednie. Zelenszkij ezt nem írhatja alá, de az USA könnyen eltávolíthatja őt a hatalomból.
Az elemző úgy véli, hogy az EU helyzete szintén bizonytalan, mivel sem Washington, sem Moszkva nem engedi, hogy beleszóljon a béketárgyalásokba. Az unió valószínűleg gyorsított eljárásban kénytelen lenne Ukrajnát felvenni, ami gazdasági és társadalmi szempontból súlyos következményekkel járna.
Koskovics Zoltán kitér arra is, hogy Ukrajna uniós csatlakozása az európai gazdaság és a mezőgazdaság összeomlását, az uniós támogatások átalakítását és a közbiztonság romlását eredményezné, mivel a háborút megjárt ukrán katonák a szervezett bűnözésben köthetnének ki.
Az Alapjogokért Központ szakértője szerint a nagyhatalmak nem foglalkoznak az unió problémáival, az európai elit pedig tehetetlen és nem képviseli megfelelően a tagállamok érdekeit.
Ezért a a jelenlegi helyzetre az jelenthetné a megoldást, ha az uniós polgárokat megkérdeznék Ukrajna csatlakozásáról.