Még le sem tette az esküt, de már szétesőben az új német kormány?

Vágólapra másolva!
A kevesebb mint egy hete aláírt koalíciós szerződés lényege vita tárgyává vált – még mielőtt a kormány felesküdött volna.
Vágólapra másolva!

A Politico arról ír, hogy elég rosszul indul az az éppen megalakuló, új német kormánykoalíció, amely még nem is lépett hivatalba.

A Bundestag konzervatív Kereszténydemokrata Blokkja (CDU/CSU) és a balközép Szociáldemokrata Párt (SPD) hat napja véglegesítette a koalíciós megállapodást a kormányzásról. Az új szövetséget azonban már most is zavar és konfliktus sújtja azzal kapcsolatban, hogy az általuk elfogadott irányok mennyire komoly kötelezettségvállalások vagy költségvetés-függőek. 

Nem teszünk olyan ígéreteket, amelyeket ne tudnánk betartani

– mondta Friedrich Merz, a CDU kancellárjelöltje az ARD-nek adott interjújában, utalva az SPD-nek arra a fő ígéretére, miszerint a kis- és középkeresetűek jövedelemadó-kedvezményeket kapnak.

Bár a koalíciós megállapodás tartalmaz ilyen intézkedést, Merz hangsúlyozta, hogy minden kötelezettségvállalás feltétele a rendelkezésre álló forrás, utalva a 144 oldalas koalíciós megállapodás egy záradékára, amely szerint minden politikának – az adókedvezményektől az infrastrukturális kiadásokig – pénzügyileg életképesnek kell lennie, mielőtt végrehajtható lenne.

Ez pedig máris zavart keltett a kisebbik jövőbeni kormánypártban.

Saskia Esken, az SPD társvezetője azt válaszolta, hogy az adócsökkentés „egyértelmű megállapodás”, és azzal érvelt, hogy a „munkásoknak és a gazdaságnak” a bizalom jelére van szükségük. 

De a koalíciós együttműködés a külpolitika területén is akadályokba ütközik. Merz az egyik tévéinterjújában megismételte, hogy támogatja a nagy hatótávolságú Taurus cirkálórakéták Ukrajnába küldését, az európai partnerekkel együttműködve.

Az ügyvezető védelmi miniszter, Boris Pistorius, az SPD vezető személyisége – aki valószínűleg az új kormányban is ezen a poszton marad – viszont azonnal elutasítóan válaszolt erre a kijelentésre. 

Soha nem mondtam, hogy támogatom ezt 

– mondta egy SPD-s eseményen Hannoverben. Figyelmeztetett, hogy „sok jó érv” szól a megvalósítás ellen, és kétségbe vonta a megvalósíthatóságát.

Eközben az SPD ráadásul még belsőleg is megosztott számos kérdésben. A párt ifjúsági szárnya, a tagok mintegy 12 százalékát képviselő Jusos például határozottan ellenzi a szigorúbb migrációs intézkedések bevezetését. A Jusos vezetője, Philipp Türmer „időzített bombának” nevezte a kitoloncolásokról szóló koalíciós megállapodást, és azt mondta: 

A mi szavazatunk az elutasítás. Ahhoz, hogy a Jusos támogassa ezt, ahhoz jelentős változtatásokra lenne szükség benne.

A koalíciós megállapodásról április 29-ig nagyjából 358 000 SPD-tag szavazhat a párt belső szavazásán. Ha elfogadják, akkor május 6-án a Bundestag nagy valószínűséggel a kellő többséggel kancellárrá szavazza Friedrich Merzet.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!