Itt a német demokrácia: ismét kimarad az AfD a parlamenti bizottságok vezetéséből

Vágólapra másolva!
Hivatalossá vált: az Alternatíva Németországért (AfD) párt ezúttal sem kapott vezető beosztást a német szövetségi parlament állandó bizottságaiban. Noha az elosztási szabályok alapján hat bizottsági elnöki poszt járt volna az AfD-nek, egyik jelöltjük sem kapott többségi támogatást az alakuló üléseken.
Vágólapra másolva!

Ez azt jelenti, hogy több kulcsfontosságú terület – mint a belügy, költségvetés és pénzügy – egyelőre vezető nélkül marad, és ideiglenesen a legidősebb tagok irányítják őket, írja a Junge Freiheit.

20 May 2025, Berlin: Alice Weidel (center r), AfD parliamentary group leader, speaks between Bernd Baumann (behind her), First Parliamentary Secretary of the AfD, and Tino Chrupalla, co-leader of the parliamentary group, before the start of the trial session of the AfD parliamentary group in the former FDP chamber on the parliamentary group level in the Bundestag. Photo: Michael Kappeler/dpa (Photo by MICHAEL KAPPELER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
Alice Weidel (középen jobbra), az AfD parlamenti frakcióvezetője, Bernd Baumann (mögötte), az AfD első parlamenti titkára és Tino Chrupalla, a parlamenti frakció társelnöke,  az AfD parlamenti frakciójának ülésén a Bundestagban (Fotó:  dpa Picture-Alliance/AFP/Michael Kappeler)

A Bundestag többi pártja – a CDU/CSU, az SPD, a Zöldek és a Baloldal (Linke) – informálisan megegyeztek abban, hogy nem támogatják az AfD politikusait bizottsági vezetőként. 

A döntés hátterében a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal minősítése áll, amely szerint az AfD „biztosan szélsőjobboldali” pártként működik. Steffen Bilger, a CDU frakcióvezető-helyettese szerint ez „jelentős változás”, amely megkérdőjelezi az AfD képviselőinek alkalmasságát nyilvános tisztségekre.

Az AfD a parlamenti bizottságokba hat jelöltet nevezett meg: Ulrike Schielke-Ziesing (Költségvetési Bizottság), Jochen Haug (Belügyi Bizottság), Gerrit Huy (Munkaügyi és Szociális Bizottság), Kay Gottschalk (Pénzügyi Bizottság), Stefan Möller (Jogi és Fogyasztóvédelmi Bizottság) és Manfred Schiller (Petíciós Bizottság).Valamennyien alulmaradtak a szavazáson.

AfD: politikai színjáték zajlik

Bernd Baumann, az AfD frakcióvezetője „színjátéknak” nevezte a folyamatot. Szerinte a döntés nem szakmai, hanem kizárólag politikai alapon született. A párt már a korábbi ciklusban is hiába próbált bizottsági elnöki pozíciókhoz jutni, sőt a német Alkotmánybíróságnál indított keresetük is sikertelen maradt. A bíróság ugyan elismerte a párt jelölési jogát, de megerősítette, hogy a vezetői pozíciók elnyeréséhez többségi szavazat szükséges.

A bizottsági elnöki posztok elosztása

A Bundestagban összesen 24 állandó bizottság működik. Ezek közül a CDU/CSU 7 elnöki posztot szerzett meg (külügy, gazdaság, védelem, mezőgazdaság, turizmus, emberi jogok, digitalizáció), a szociáldemokraták (SPD) 5-öt (egészségügy, oktatás, kutatás, sport, választási felülvizsgálat), a Zöldek 3-at (közlekedés, kultúra és média, EU-ügyek), a Baloldal pedig 2-őt (környezetvédelem és építésügy).

Egyedül az AfD maradt elnöki pozíciók nélkül, annak ellenére, hogy az az arányos képviselet alapján járt volna nekik.



 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!