Rómát és benne a Vatikánt gyakran hasonlítják egy középkori katedrálishoz, amelyet áthat a két évezredes egyház történelme, szimbólumai. Róma levegőjében benne van a pápa lénye is, ilyenformán a sede vacante (a széküresedés) bő kéthetes időszakában Róma püspökének hiánya is rányomta bélyegét a városra. Az új pápa megválasztását jelző fehér füsttel azonban mintha új élet költözött volna az utcákba – ezt olvasni a helyi beszámolókban.
Az új pápa személyisége és eddigi fellépése pedig jó néhány dolgot visszaidéz, amelyekről talán már meg is feledkeztek a katolikusok, hogy hozzátartozik a pápaság intézményéhez.
Ferenc pápa ugyanis az egyszerűséget kedvelte, pápasága legelején szakított több olyan évezredes hagyománnyal, ami – úgy vélte – a pápai hatalmat és a pompát jelképezi. Ezeknek egy részét XIV. Leó pápa szinte azonnal „visszacsempészte” a gyakorlatba, noha nem verte ezt nagydobra. Egy olasz Vatikán-kutató szerint az új egyházfő azonnal megértette, hogy a pápaság intézményét nem haladta meg a történelem, hanem
egy élő, 2000 éves intézményről van szó a maga hagyományaival, rítusaival, nyelvezetével.
Robert Prevost bíboros első meglepetése az volt, hogy pápaságának bejelentésekor már a Szent Péter-bazilika loggiáján viselte a Ferenc pápa által elutasított vörös pápai köpenyt, a mozzettát, amely Nagy Konstantin római császár (i.sz. IV. század) óta a pápai öltözet elmaradhatatlan része.
Még a Ferenc pápa hagyományai követőjének tartott utód is visszatért a régi felfogáshoz:
„leporolta” az aranykereszteket, és újra viseli a hagyományos főpapi öltözetet is.
XIV. Leó ezzel szemben azt vallja, hogy Szent Péter utódjának lenni olyan feladat, amely az emberek figyelmét érdemli, különösen a mai internet uralta világban. Az amerikai pápa rövid idő alatt megmutatta, hogy jól ismeri a Szentszék tradicionális szimbólumait, és nem akar lemondani azokról. Már az első beszédében utalt erre.
Leó pápa azt üzente: a Ferenc által megkezdett jó dolgokat megtartja, ugyanakkor visszatér „a lényeghez”.
Míg Ferenc pápa – sokak megdöbbenésére – megválasztása után nem költözött a pápák évszázados lakhelyére, az Apostoli Palotába (maradt a Szent Márta-házban, ahol a konklávé idején elszállásolták, majd halála is ott érte), addig XIV. Leó pápa 12 év után újra megnyittatja magának az Apostoli Palota pápai lakrészét. Ezzel ugyancsak visszatér az 1871 óta élő, és csak Ferenc pápa által megszakított hagyományhoz, miszerint a katolikus egyház feje ott lakik a Szent Péter-bazilika közvetlen közelében.
A lakrészben legutóbb a lemondott német főpap, XVI. Benedek pápa lakott utoljára, így komoly felújításra szorul. A hangzatos elnevezés ellenére fontos leszögezni, hogy
nem holmi fényűző apartmanról van szó.
A Ferenc pápa által használt hófehér, elektromos meghajtású Fiat 500L visszakerül a szentszéki „garázsba”, XIV. Leó pápa ugyanis már egy fekete Volkswagen Bulli kisbusszal távozott a bejelentési ceremóniáról. A pápamobilváltásról nem adott ki közleményt a Szentszék, ám a római sajtó szerint végleges döntésről és Leó pápa kéréséről lehet szó.
Az ezüstkereszt, amelyet az új pápa visel a nem liturgikus alkalmakon, szintén különleges: azon
a megfeszített Jézus lábai nem egymás fölött (keresztben), hanem egymás mellett vannak.
Ilyen keresztet adományoztak felszentelésükkor az orosz ortodox pópáknak az 1700-as évek végétől kezdve, I. Pál cár uralkodása idején.
Kevesen tudják, de Robert F. Prevost névválasztása is több évszázados pápai hagyományt tört meg. Nem választott ugyanis új nevet magának, hanem olyat vett fel, amelyet előtte már 13 római pápa viselt. Megválasztásának napja, 2025. május 8-a pedig Szent Mihály arkangyal megjelenésének ünnepe a katolikus egyházban.
Az arkangyalhoz szóló imát pedig az „utolsó Leó”, XIII. Leó pápa (1878–1903) fogalmazta meg.
A szimbólumoknak is a szimbólumát ismeri fel és alkalmazza tehát az új pápa.