A Hamburgi Egyetem szakértői az MPI-M által kifejlesztett klímamodell segítségével elemezték az európai időjárás 1962 és 2022 közötti alakulását, és kimutatták a kapcsolatot az óceáni hőfelhalmozódás és az extrém nyári hőség között.
A legújabb mérések alapján ismét növekvőben van az Atlanti-óceán északi térségében a hőtöbblet, ami előrevetíti, hogy 2025-ben különösen forró nyárra lehet számítani. Az MPI-M kutatói hangsúlyozzák: az ilyen időjárási szélsőségek korai előrejelzése kulcsszerepet játszik az emberi egészség védelmében és a hő okozta gazdasági, társadalmi károk megelőzésében.
Az elemzés rámutat arra is, hogy a hőhullámok gyakorisága az ipari forradalom előtti időkhöz képest megduplázódott, és a jelenleg évtizedenként egyszer előforduló rendkívül forró nyarak a század végére szinte évente jelentkezhetnek majd.
Az MPI-M emlékeztetett: Európa egyik legsúlyosabb hőhullámát 2003-ban tapasztalták, amely vízhiányt, terméskiesést és megemelkedett halálozási arányt okozott a kontinens számos országában. A mérések szerint az utóbbi években a világ óceánjai, köztük az Atlanti-óceán északi része is szokatlanul magas hőmérsékleteket mutattak. A klímaszakértők szerint ez a melegedés jelentősen meghaladja a természetes éghajlati ingadozásokat, és meggyőződésük, hogy elsősorban az emberi tevékenység a felelős a változásokért.