XXI. Század Intézet: ezek a legfontosabb dilemmái az orosz-ukrán béketárgyalásnak

Vágólapra másolva!
Az ukrajnai háború békés rendezése új lendületet kapott, miután Oroszország közvetlen tárgyalásokat javasolt Isztambulban, amit Ukrajna is fontolóra vett. A felek között komoly ellentét van a tűzszünet feltételeiben, a legnagyobb akadályt azonban a területi viták jelentik, így előre borítékolható, hogy az orosz-ukrán béketárgyalás sikeréhez komoly kompromisszumokra lesz szükség.
Vágólapra másolva!

Ahogy az Origo is beszámolt róla, Vlagyimir Putyin orosz elnök meglepő ajánlatot tett Ukrajnának. Kosztur András, a XXI. Század Intézet vezető kutatója elemzésében megvizsgálta, hogy milyen dilemmák merülnek fel az orosz-ukrán béketárgyalás kapcsán, ha arra egyáltalán sor kerül majd – írja a XXI. Század Intézet.

orosz-ukrán béketárgyalás
Az orosz-ukrán béketárgyalás május 15-én, Isztambulban kezdődik
Fotó: KRISTINA KORMILITSYNA / POOL/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRES

Hamarosan kezdődik az orosz-ukrán béketárgyalás

A jelenlegi állás szerint, 2025. májusára az ukrajnai konfliktus olyan fázisába jutott, hogy mindkét érintett fél nyitott a háború békés rendezésre. Azonban megoszlanak a vélemények arról, hogy mit kellene ezúttal máshogy csinálni, mivel eddig a két részleges – energetikai és tengeri – tűzszünet sem hozott valódi áttörést.

Az elemzők bizakodóak, hiszen önmagában már a tűzszünetre való nyitottság is előrelépésnek tekinthető, mivel korábban mindkét fél elzárkózott tőle.

Ukrajna minden előzetes követelésétől elállt a fegyvernyugvással kapcsolatban, és ugyanígy feltétel nélküli tűzszünetre szólította fel Oroszországot is. Moszkva azonban attól tart, hogy a harcok beszüntetését Ukrajna saját sorai rendezésére használhatja fel, így a fegyvernyugvás feltételeként fogalmazta meg, hogy a nyugati államoknak le kell állítaniuk az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, és a tűzszünet idejére az országon belüli mozgósítást is fel kell függeszteni.

Ezekbe azonban Kijev nem hajlandó belemenni, és álláspontját az európai országok is támogatják.

A május 15-én kezdődő tárgyalások megkezdése önmagában nem jelent garanciát a sikerre, és egy tűzszünet sem egyenlő a tartós békével. 

  • Milyen kérdések körül folyhatnak majd a béketárgyalások? 
  • Milyen dilemmák merülnek fel? 
  • Egy esetleg kudarc esetén további eszkalációra számíthatunk? 

Kiderül a XXI. Század Intézet elemzéséből, ami ide kattintva olvasható.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!