A magyarországi ukrán kémbotrányban Magyar Péter kijevi látogatását megszervező és a Tisza Párt elnökének „ukrán testvéreként” elhíresült Ttseber Roland hétfői videós interjújában arról beszélt, hogy Kárpátalja (Zakarpatyja) megyében a megyei tanácsban és a helyi önkormányzati testületekben képviselteti magát egy olyan politikai párt, amelyet, egyértelműen Budapestről ellenőriznek.
„A kárpátaljai régióban van egy politikai párt, amely a regionális és városi tanácsokban is képviselteti magát, és amelyet Budapestről irányítanak – és ez nem titok”
– nyilatkozta Tseber a Novini Zakarpatyja hírportálnak.
Az ukrán portál hozzátette, Tseber arra a KMKSZ-re utalt a nyilatkozatában, amely nemcsak képviselettel rendelkezik az ukrajnai önkormányzati szervekben, de
a magyar kormány aktív támogatását is élvezi.
A beszámolóban megjegyzik:
az ukrán bűnüldöző szervek vizsgálják a KMKSZ és a Magyarország javára Ukrajnában kémkedéssel gyanúsított személyek közötti kapcsolatokat. Az ügy egyik vádlottja ugyanis anyagi támogatást kaphatott a párthoz köthető struktúráktól.
Az ukrán lap szerint további érv a KMKSZ ellen az, hogy annak vezetője, Vaszil Brenzovics, azaz Brenzovics László, Ukrajnán kívül (Magyarországon) tartózkodik, miközben Kárpátalján büntetőeljárás folyik ellene, s így a távolléte fokozza a párt körüli politikai feszültséget.
A Novini Zakarpatyja megjegyzi, hogy bár hivatalos döntés eddig nem született a KMKSZ betiltásáról, a helyzet a régióban egyre feszültebb: „A szakértők nem zárják ki, hogy
a magyar politikai erőkkel szembeni esetleges elnyomó intézkedések éles reakciót válthatnak ki Budapestből, ami rontaná Ukrajna és Magyarország kétoldalú kapcsolatait — különösen az európai integráció területén.
Ha a kitiltási forgatókönyv megvalósul, Kárpátalja politikai térképe jelentősen megváltozhat, a magyar közösség befolyása a helyi önkormányzatokra gyengülhet” – írja az ukrán lap.
Az eredeti cikk (ukránul) ide kattintva olvasható.