Volt kongresszusi képviselő az illegális bevándorlásról: Magyarország azt tette, ami helyes volt

Vágólapra másolva!
Az amerikai migrációs politikáról és a szólásszabadságról is beszélt az Origónak az American Center for Political Leadership vezetője. Dennis Ross korábbi kongresszusi képviselő azt is elmondta, mit vár XIV. Leó pápától.
Vágólapra másolva!

Trump elnök 180 fokos fordulatot hajtott végre az amerikai migrációs politikában. Miért volt ez fontos az Egyesült Államoknak, és hogyan látja az első eredményeket?

Dennis Ross
Dennis Ross (Fotó: Csudai Sándor)

Tudja, mindig azt mondják, hogy az Egyesült Államok bevándorló ország, és ez így is van. Ez valahogy a nemzeti identitásunkká vált, de eddig mindig legális bevándorlásról volt szó. Ezen volt a hangsúly. Láttuk a hölgyet, akivel az előbb beszéltem, akinek a fiát egy illegális bevándorló ölte meg. Ez sok ember története Amerikában, sok emberé világszerte, akik megengedték, hogy a korlátlan illegális bevándorlás beszivárogjon szuverén nemzetükbe.

Embereket akarunk az országunkba. Jó emberekre van szükségünk, de vannak belépési pontjaink, azokat kell használni, nem a nyílt határt. Ez gazdasági kérdés. Politikai kérdés. Kulturális kérdés. Erős bevándorlási politikára és határellenőrzésre van szükségünk, és tudnunk kell, hogy kik vannak az országunkban, és hogy ellenségei-e az országunknak, vagy azok, akik az országunk részévé akarnak válni. Dicsérem Trump elnököt azért, amit csinált. És a kongresszus segítsége nélkül csinálta. A bíróságok segítsége nélkül csinálta. Egymaga csinálta, lezárta a határokat, érvényre juttatta a törvényességet, a januári hivatalba lépése óta 95 százalékkal csökkentette az illegális határátlépéseket.

Említette a migránsok által elkövetett bűncselekményeket. Hogyan számol be ezekről a fősodratú média?

Nos, ez érdekes, mert a fősodratú média mindig úgy gondolta, hogy mindenkinek meg kell adni egy esélyt. Annak ellenére, hogy elítélték és büntetést szabtak ki rájuk szülőhazájukban, mégis lehetővé tették, hogy illegálisan idejöjjenek. De ez nem jelenti azt, hogy szabad emberként kell befogadnunk őket, és meg kell adnunk nekik azt a jogot, ami egy normális, nem elítélt állampolgárnak jár. És szerintem fontos megérteni, hogy azok az emberek, akik idejönnek, akik megszegték a törvényt, nem találhatnak menedéket.

Az Egyesült Államokban a kormányzatnak több szintje van. Donald Trump vezetése alatt a szövetségi kormány végre végrehajtotta a bevándorlási törvényeket. Vannak liberális állami kormányok, amelyek nem hajlandók együttműködni. Vannak helyi önkormányzatok, amelyek menedékvárosokat hoznak létre, és nem csak hogy nem működnek együtt, hanem éppen ellenkezőleg, menedéket nyújtanak ezeknek a szökevényeknek. Mivel illegálisan tartózkodnak itt, szökevények.

És ez megszűnt. Látjuk, hogy az államok most már együttműködnek a bevándorlási hivatallal. Látjuk, hogy a helyi önkormányzatok most már elkezdtek gondoskodni erről. Miért? Először is, ez a polgáraink védelme. Másodszor, ez a gazdaságunk védelme. Harmadszor pedig egyszerűen helyes dolog betartani a törvényt, miszerint ha valaki az Egyesült Államok állampolgára akar lenni, akkor be kell állnia a sorba és legálisan kell eljárnia.

Mit tanulhatnak az európai vezetők Trump elnöktől?

Ismétlem, a bevándorlás jelenleg a legfontosabb kérdés. Igen, tudom, hogy vannak kereskedelmi problémáink. Igen, tudom, hogy vannak költségvetési problémáink. Ezek mindig is lesznek. De ha nincs biztonságos ország, amely képes elvégezni a prosperitáshoz szükséges munkát, akkor a bevándorlás kérdése miatt soha nem fogjuk tudni megoldani ezeket a kulturális, gazdasági és politikai problémákat.

És az egyik dolog, amit el fogok mondani, hogy amikor 2015-ben itt jártam, és akkor még kongresszusi képviselő voltam, láttam a Magyarországon zajló illegális bevándorlást. Láttam őket a vasútállomáson, ahogy elfoglalták a vasútállomást. Láttam, ahogy ledöntötték a kerítést, az ideiglenes kerítést, amit felállítottak. Láttam, ahogy a mainstream média zaklatta és azzal vádolta Magyarországot, hogy elnyomó, hogy megsérti az emberi jogokat.

Nem ezt tették. Azt tették, ami helyes volt, hogy megvédjék a polgári rendet, a polgárokat és a nemzetük polgári rendjét. Az EU többi része nem tette ezt. Nézzék meg, mi történik Franciaországban. Hány terrorista támadás történik ott rendszeresen? Nézzék meg, mi történik az Egyesült Királyságban. Nézzék meg, mi történik Németországban. Tudják, már nem biztonságos ott lenni.

Miért? Mit tettek? Tettek valamit gazdaságilag? Tettek valamit kulturálisan? Tettek valamit politikailag? Nos, bizonyos mértékben igen. Politikailag nem tudták biztosítani a határaikat. És ez egy olyan kérdés, amivel foglalkoznunk kell. Gondoskodnunk kell arról, hogy ha szabadságszerető emberek élnek az országunkban, akkor pontosan azt tegyük, ami szükséges ahhoz, hogy valóban szabadságszerető emberek legyenek, és ne csak azért legyenek itt, mert el akarnak menni onnan, ahonnan jöttek.

Hogyan látja a szólásszabadság helyzetét Európában és az Egyesült Államokban?

Azt hiszem, J. D. Vance alelnök jól fogalmazta ezt meg. Tudják, a szólásszabadságnak annak kell lennie, ami: szólásszabadság. De a woke nem azt mondja, hogy „nos, engem sért a beszédük, ezért korlátozni kell a beszédüket, hogy megvédhessük az én érdekeimet, mert nem tetszik, amit mondanak, és sérülést, traumát és sérelmet érzek”? Nos, elnézést, de a beszéd egy kommunikációs forma, amelynek segítségével kifejezhetjük gondolatainkat és véleményünket.

A megoldás keresése érdekében szükséges a különböző elképzelések megvitatása. Néha csak zavarás céljából használják. De ha egyszer elkezdjük korlátozni egy területen, akkor nem leszünk-e hajlamosak más területeken is korlátozni? 

Amerika is szembesül a szólásszabadság kérdésével. Látjuk ezt az egyetemeken. Látjuk, hogy ez szélsőséges formákat ölt. Tudják, a szólásszabadság fontos, és a sajtószabadság is fontos. És Magyarországot azzal vádolják, hogy nem engedi a sajtószabadságot. Én nem értek egyet ezzel. Szerintem Magyarország engedi a sajtószabadságot. Szerintem az történt, hogy az országos sajtóba beszivárgott a valódi hírek manipulálása. Ez mindig vita tárgya lesz számunkra. De ha egyszer elkezdjük elfojtani a szólásszabadságot, akkor elkezdjük elveszíteni a szabadságainkat.

A katolikus egyháznak új pápája van, XIV. Leó személyében az első észak-amerikai egyházfő. Hogyan látja ennek a jelentőségét? Mi a véleménye a pápa első nyilatkozatairól?

Azt hiszem, ellentétes Ferenc pápa hozzáállásával. Azt hiszem, van remény. Azt hiszem, van optimizmus. Azt hiszem, van lehetőség. Szeretném, ha a katolikus egyház felismerné, hogy a házasság férfi és nő között köttetik. Lehetnek élettársi kapcsolatok, lehetnek jogi szerződések, de a bibliai elvek szerint egy férfi és egy nő alkot egy házasságot, és nekik jár a házasság szentsége és tisztelete. Ez az én meggyőződésem. Úgy gondolom, hogy a katolikus egyház erre épült. Úgy gondolom, hogy az egész kereszténység erre épült.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!