Lebuktak Magyar Péterék, hónapok óta készülnek Ukrajna 2030-as uniós tagságára

Vágólapra másolva!
Újabb részletek derültek ki a Tisza Párt és az Európai Néppárt együttműködéséről Ukrajna potenciális, 2030-as EU-csatlakozásának előkészítésében. Gerzsenyi Gabriella, a Tisza Párt európai parlamenti képviselője egy nyilatkozatban tárta fel, hogy pártja milyen szerepet vállal ebben a folyamatban.
Vágólapra másolva!

A képviselő elmondása szerint a Néppárton belül már 2024 decemberében elindult egy informális egyeztetési folyamat, amelynek keretében kéthetente találkoznak a költségvetési ügyekben érintett képviselők. Ezeken az üléseken olyan kulcsfontosságú témákat vitatnak meg, mint a közös agrárpolitika jövője és a bővítés lehetséges hatásai, írta meg a Magyar Nemzet. Kiderült, a Tisza Párt aktívan készül Kijev 2030-as csatlakozására. Magyar Péter teljesíti brüsszeli gazdái elvárásait.

Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) elnöke (balra) és Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke (Fotó: AFP)
Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) elnöke (balra) és Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke (Fotó: AFP)

A tegnapi ülésnek a témája volt egyrészt a bővítés, másrészt a közös agrárpolitika. Bővítés kapcsán ugye a különböző lehetséges forgatókönyveket vitattuk meg. Mi van akkor, ha már 2030-ban esetleg csatlakozik a most folyamatban lévő tagállamok valamelyike, ugye Ukrajnáról, Moldováról a nyugat-balkáni államokról beszélünk

 – mondta korábban Gerzsenyi Gabriella.

Lebukott a Tisza Párt Ukrajna ügyében

Gerzsenyi kiemelte az előcsatlakozási alapok fontosságát is: 

Tehát fontos az, hogy ebben a költségvetési csomagban fel legyünk készülve a lehetséges csatlakozásukra. Nagyon fontos az is, hogy amint egy országból EU-s tagállam lesz, akkor jogosult lesz az EU-s támogatásokra, illetve azt is érdemes tudni, hogy vannak az úgynevezett előcsatlakozási alapok.

A Tisza Párt aktív szerepvállalása ebben a folyamatban összhangban van korábbi kezdeményezéseikkel is. Mint arról korábban beszámoltunk, a párt által indított szavazáson a válaszadók mintegy hatvan százaléka támogatta Ukrajna uniós csatlakozását.

Ugyanakkor felmerülnek kérdések a bővítési folyamat átláthatóságával és a magyar érdekek képviseletével kapcsolatban. Gerzsenyi nyilatkozatában elsősorban a „Néppárt érdekeiről" beszélt, és nem tett említést konkrét magyar szempontokról.

Az informális egyeztetések rendszeressége azt sugallja, hogy a Néppárt és szövetségesei, köztük a Tisza Párt, rendkívül komolyan veszik a felkészülést Ukrajna potenciális csatlakozására, és 2030-at reális céldátumnak tekintik. Ez a vágya ugyanis a bíróság által elítélt Ursula von der Leyennek és Manfred Webernek is.

Ukrajna gyors csatlakozása ugyanakkor jelentős kihívásokat is hozhat, különösen a mezőgazdasági szektor területén, tekintettel az ország hatalmas termőföldjeire és mezőgazdasági potenciáljára.
 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!