Az érintett városok között van a közép-iráni Iszfahán és Jazd, a déli Kermán és a nyugati Ilam. Az Etemád című, reformista lap az ilami városvezetés egyik munkatársára hivatkozva azt közölte, a rendelkezést be nem tartók ellen eljárás indulhat, részleteket azonban nem közölt. Abbász Nadzsafi, Hamedán város ügyésze a sajtónak azt mondta, a kutyasétáltatás nem csupán közegészségügyi veszélyeket hordoz magában, de „megzavarja a békét és a jólétet is”.
Teheránban hasonló rendelkezés már 2019 óta van érvényben, a tiltást azonban nem igazán ellenőrzik, és az iráni fővárosban gyakran találkozni kutyasétáltatókkal az elegánsabb negyedek parkjaiban és utcáin.
Jóllehet sok iszlám hittudós - beleértve a síita klérust is - a vallásjogra hivatkozva tisztátalannak tartja a kutyákat, a megsimogatásukat, a nyálukkal való érintkezést, egyes politikai, illetve vallási vezetők pedig a kutyatartást „nyugati befolyásnak” tulajdonítják, Iránban nem tiltott kutyát tartani, és sok iráni él is ezzel a lehetőséggel.
Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője 2017-ben már mindazonáltal „kifogásolhatónak” nevezte a kutyatartást, amennyiben annak nem pásztorkodás, vadászat vagy őrzés a kifejezett célja, és kifejezetten megtiltotta abban az esetben, ha például zavarja a szomszédságot. Egy évvel előtte, 2016-ban Sahínsahr városvezetése pedig egyenesen a kutyák begyűjtésére adott utasítást „a piszkos nyugati kultúra elleni harc” jegyében.