A NATO egyik magas rangú tábornoka, Carsten Breuer, aki egyben Németország védelmi vezetője is, komoly figyelmeztetést fogalmazott meg Európa védelmi felkészültségével kapcsolatban. A BBC-nek adott interjújában Breuer tábornok rámutatott arra, hogy a NATO-tagállamoknak fel kell készülniük egy lehetséges orosz támadásra a következő négy évben. Szavai rámutatnak, milliméterekre van a világháború.
Jelenleg Oroszország hatalmas mértékben építi ki erőit, évente körülbelül 1500 harckocsit gyárt
– mondta Breuer tábornok. Hozzátette:
Nem minden egyes harckocsi kerül Ukrajnába, hanem készletekbe helyezik és új katonai struktúrákba is kerülnek, mindig nyugat felé nézve.
A tábornok különösen aggasztónak tartja a Suwalki-folyosó helyzetét, amely Litvánia, Lengyelország, Oroszország és Belarusszia határán található.
A balti államok valóban ki vannak téve az oroszoknak, igaz? És ha egyszer ott vagy, tényleg érzed ezt... az ottani beszélgetésekben
– magyarázta.
Breuer tábornok egy szemléletes hasonlattal érzékeltette a helyzetet:
Az észtek azt a hasonlatot használták, hogy közel vannak egy erdőtűzhöz, ahol érzik a hőt, látják a lángokat és érzik a füstöt, míg Németországban valószínűleg csak egy kis füstöt látsz a horizont felett, és nem többet.
A NATO-tagállamok számára sürgős feladatként jelölte meg a védelmi képességek megerősítését, írta meg a Magyar Nemzet.
Amit most tennünk kell, az az, hogy tényleg belevessük magunkat, és mindenkinek elmondjuk, hé, növeljük... többet fektessünk bele, mert szükségünk van rá. Szükségünk van rá, hogy meg tudjuk védeni magunkat, és ezáltal elrettentést is építsünk fel
– hangsúlyozta.
Breuer tábornok pozitívumként említette a NATO egységét:
Soha nem láttam olyan egységet, mint most.
Hozzátette:
Mindannyian megértik a NATO-t jelenleg fenyegető veszélyt, mindenki megérti, hogy az elrettentés irányába kell fejlődnünk, a kollektív védelem irányába. Ez mindenki számára világos. A sürgősséget mindenki látja.
A figyelmeztetés rávilágít arra, hogy bár a NATO egysége erős, a gyakorlati felkészültség terén még jelentős lépésekre van szükség. Az európai hadiipar fejlesztése és a védelmi kiadások növelése kulcsfontosságú lehet a jövőbeli kihívások kezelésében.