Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen az Origo.huAusztráliában mintegy 4,7 millió olyan fiókot töröltek vagy zároltak a közösségi média területein, amelyekről azt állapították meg, hogy gyerekekhez tartoztak – mondta el Anika Wells ausztrál kommunikációs miniszter újságíróknak pénteken.

Közösségi média gyerekeknek: egyre több fiókot törölnek
„Kitartottunk mindenkivel szemben, aki azt állította, hogy ezt nem lehet megcsinálni, köztük a világ legbefolyásosabb és leggazdagabb vállalataival szemben. Ma az ausztrál szülők biztosak lehetnek afelől, hogy a gyerekeik visszakaphatják a gyerekkorukat” – fogalmazott Wells, megjegyezve, hogy minden egyes zárolt fiók egy újabb olyan fiatalt jelent, akinek több ideje lett arra, hogy a való világban építsen kapcsolatokat.
Ausztráliában december 10-én lépett hatályba az a jogszabály, amely tiltja 10 közösségimédia-platform használatát 16 éves kor alatt.
A szabályozás által érintett korosztályba tartozók nem rendelkezhetnek saját fiókkal a nagyobb platformokon, egyebek között az Instagramon, a Tiktokon, a Snapchaten, a Facebookon és a Youtube-on. Szabálysértés esetén súlyos pénzbírságok szabhatók ki. A felhasználók életkorának ellenőrzését a platformok különféle módszerekkel végezhetik el: személyazonosító okmányt kérhetnek, mesterséges intelligencia segítségével a felhasználó fényképe alapján becsülhetik meg az életkorát, vagy a fiók létrehozásának időpontjából következtethetnek.
Julie Inman Grant, az ausztrál kormány internetes biztonságért felelős megbízottja szerint nagyjából 2,5 millió, 8 és 15 év közötti gyerek él Ausztráliában.
Korábbi becslések szerint a 8–12 éves korosztály 84 százaléka rendelkezhetett közösségimédia-fiókokkal. Bár arról nincsenek adatok, hogy gyerekek pontosan hány fiókot tartottak fenn, Inman Grant biztatónak nevezte, hogy 4,7 millió fiókot zároltak.
Nem engedjük, hogy a közösségi média ragadozói hozzáférjenek a gyerekeinkhez
Julie Inman Grant elmondta: a tilalom által érintett 10 nagy platform betartja a rendelkezést, és időben jelentést tett arról, hogy hány fiókot zároltak. Hozzátette azt is: az ausztrál hatóságok most arra készülnek, hogy a világon elsőként a chatbotok és „AI-barátok” használatára vonatkozóan is korlátozásokat vezetnek be márciusban, de részleteket erről egyelőre nem árult el.
Ismét aktívvá váló Facebook-fiókok
A Meta szerint előfordul, hogy egyes Instagram- vagy Facebook-fiókok később ismét aktívvá válnak, vagy a fiatalok más, kevésbé szabályozott platformokra költöznek, ami alááshatja a tiltás hatékonyságát. A hatóságok is elismerik, hogy a kezdeti végrehajtás nem tökéletes, és további finomhangolásra lesz szükség a jövőben.
Radikális lépés Európában: újabb ország kötné korhatárhoz a közösségi médiát
Norvégia is teljes tiltásra készül a 15 év alattiak online jelenlétében: a kormány digitális azonosításhoz kötné a platformok használatát. A közösségi média korlátozását mentális egészségi és gyermekvédelmi okokkal indokolják.