Lassan egyedül marad Moamer Kadhafi líbiai elnök. Hugo Chávez venezuelai államfő nem ítéli el nyíltan a líbiai vezetőt, úgy véli képmutatás lenne részéről, ha csatlakozna a líbiai elnököt elítélők kórusához. Oroszország eközben "politikai hullának" nevezte Kadhafit, Hillary Clinton amerikai külügyminiszter pedig pénzt kért a líbiai helyzet megoldásához. Több líbiai városban harcok dúltak, Kadhafi serege, két a felkelők kezére került várost próbált meg visszaszerezni sikertelenül. Anglia Kadhafi 900 millió fontját tartotta vissza attól félve, hogy a pénzt a hadsereg felfegyverzésére költenék. Egyes hírek szerint még az EU-embargó előtt Fehéroroszország fegyvereket adott el Líbiának, amiért aranyban és gyémántban fizettek.
Több jele is mutatkozik, hogy egyre gyengül Moammer Kadhafi líbiai vezető hatalma. Vasárnap hazautazott Ukrajnába a vezér elhíresült ukrán ápolónője, Galina Kolotnyicka. Hétfőn pedig az al-Dzsazíra katari hírtelevízió meg nem erősített forrásokra hivatkozva azt írta, hogy az orszég második legfontosabb, Bengázi közelében fekvő katonai repülőtere, az al-Banin is a diktátor távozását követelők ellenőrzése alá került.
Galina Kolotnyickát a WikiLeaks által kiszivárogtatott amerikai diplomáciai iratokban "kéjsóvár szőkeségként" jellemzik, aki a líbiai vezető egyik legközelebbi bizalmasa és talán szeretője is. Az ápolónő vasárnap kora reggel érkezett meg Kijevbe az ukrán védelmi minisztérium által az ukrán állampolgárokért küldött repülőgépen. A nő, az egyik ukrán lapnak nyilatkozó, Kijevben élő lánya szerint csendes volt. Kolotnyicka kilenc évig szolgált Kadhafi személyes ápolójaként több honfitársával együtt, állítólag ő ismerte a legjobban a vezér napi szokásait, és szinte mindenhová elkísérte.
Ha szeretne többet tudni az arab forrongások által érintett országokról, klikkeljen a térképre! Az egyes országokra kattintva megtudhatja, hogy mit érdemes tudni róluk dióhéjban, mi történt ott eddig, és azt, miért fontos, mitől lehet érdekes a továbbiakban.
A Moammer Kadhafihoz hű katonák ostromára számítanak hétfőn a Tripolitól 50 kilométerrel nyugatra fekvő az-Záviját birtokló líbiai felkelők. A várost kétezer katona veszi körül. Vasárnap több száz fős tömeg ünnepelt a városban, ahol előző csütörtökön véres ellencsapást hajtottak végre a líbiai vezetőhöz hű erők: a harcoknak 23 halottja és 44 sebesültje volt.
Hétfőre virradó éjszaka került fel az internetre ez a videó Szejf al-Iszlámról, Moammer Kadhafi fiáról. Szejf al-iszlám a híveit tüzeli.
"Az ellenség azt a pletykát terjeszti, hogy a rendőreink és a biztonsági erőink átálltak a huligánokhoz. Ez nem igaz. Ma megmutatjuk nekik, hogy a rendőrség Líbia mellett áll... Hozok nektek erősítést, utánpótlást, ételt, fegyvert, mindent, amire szükségetek van. Jól csináljuk. Ma hoztam nektek húst és rizst. Ez a ti országotok. Mindenünk megvan, amire szükségünk van, de az országotoknak szüksége van rátok" - mondta az al-Dzsazíra szerint a vezér fia.
Aztán közösen kiabálták: "Veled vagyunk! Allah hatalmas, Allah, Moammer és Líbia - feláldozzuk magunkat érted."
Bengáziban szép napos idő van, a tenger nyugodt. Az emberek szerint az elmúlt napok esői azt jelzik: Allah boldog, hogy Kadhafi visszaszorulóban van - jelentette a Kadhafi-ellenes lázadók kezén lévő városból a Twitteren Ben Wedeman, a CNN tudósítója.
Egy helyi orvos szerint hatra emelkedett a vasárnapi ománi tüntetések áldozatainak száma. Vasárnap Ománra is átterjedtek az egész arab világot megrázó tüntetések. Az omániak az egyiptomiakhoz, a tunéziaiakhoz, az algériaiakhoz, a jemeniekhez, a bahreiniekhez, az iránaikhoz, és a líbiaiakhoz hasonlóan politikai reformokat, munkahelyeket, és magasabb fizetéseket követelnek.
A tüntetők hétfőn lezártak több utat is, többek között egy egyik legjelentősebb exportkikötőt és egy olajfinomítót sem lehet elérni az ország északi részében fekvő Szohar közelében. A vasárnapi zavargásokban a településen felgyújtottak több kormányhivatalt, illetve egy nagy bevásárlóközpontot, amelyet előtte kifosztottak, és megrohamozták a városi rendőrkapitányságot is. A rendőrség a köveket dobáló tüntetők közé lőtt, egyes források szerint éles-, más beszámolók szerint gumilövedékekkel. A hivatalos ománi hírügynökség szerint az összecsapásnak egy halálos áldozata van - jelentette a Reuters.
Ománban, ahol több mint négy évtizete uralkodik Kábusz bin Szad al-Szaid szultán, nem engdélyezettek az ellenzéki pártok. A szultán szombaton átalakította kormányát, vasárnap pedig új munkahelyeket, és havi 80 ezer forintnak megfelelő összegű munkanélküli segély bevezetését ígérte.
Rendkívül megdrágultak az alapvető élelmiszerek árai a líbiai fővárosban - jelentette az AP. A rizs ára például egy helyi lakos beszámolója szerint ötszáz százalékkal emelkedett, egy öt kilogrammos csomagért nyolcezer forintnak megfelelő összeget kell fizetni. Az emberek hosszú sorokban állnak a pékségek előtt, hogy hozzájussanak a jegyre adott kenyérhez.
A Kadhafi-ellenes felkelők lelőttek egy harci gépet, személyzetét pedig elfogták a Tripolitól 200 kilométerre keletre fekvő Miszuratában - jelentette a Reuters, amelynek beszámolóját több Twitter-üzenet is közvetítette.
Több száz kormányellenes tüntető alakított élő láncot a bahreini parlament körül, amivel megakadályozták, hogy a testület jóváhagyja az uralkodó által kinevezett negyven új képviselő mandátumát. A bahreini események hátteréről itt tájékozódhat bővebben.
A miszuratai tengerészeti akadémia diákjai megtagadták, hogy csatlakozzanak Kadhafi hadseregéhez - jelentette az al-Arabíja arab hírtelevízió. A városban összecsapások kezdődtek a líbiai vezetőhöz hű és a hatalma ellen lázadó erők között.
Közel 900 millió fontnyi (287 milliárd forint) összeget kíséreltek meg kivonni líbiai dínárban Nagy-Britanniából a múlt héten - jelentette az al-Arabíja a brit Timesra hivatkozva. George Osborne brit pénzügyminiszter előbb logisztikai akadályokat gördíttetett a pénztranszfer elé, amíg a brit kormány elfogadott egy rendeletet a Líbiába irányuló pénzkiviteli tilalomról.
Két repülőgépnyi segélyszállítmányt küld a Kadhafi-ellenes tüntetők kezén lévő Bengáziba Franciaország. Francois Fillon francia miniszterelnök szerint néhány órán belül elindulnak a gépek, amelyeken orvosokat, gyógyszereket és orvosi felszerelést küldenek. Fillon szerint ez még csak a kezdete "a felszabadult területekre irányuló jelentős segélyakciónak".
Az egyiptomi főügyész megtiltotta, hogy Hoszni Mubarak lemondott elnök és családtagjai külföldre utazzanak - jelentette az al-Dzsazíra. A főügyész szóvivője megerősítette, hogy egyúttal befagyasztották a Mubarak család vagyonát is. Az egyiptomi események hátteréről itt tájékozódhat.
Repülési tilalom elrendelését javasolta az ENSZ emberi jogi bizottságának hétfői rendkívüli ülésén Kevin Rudd ausztrál külügyminiszter. Az ülésen a líbiai eseményekről tanácskoznak a tagállamok képviselői. Rudd a tanácskozáson elmondott beszédében a volt Jugoszláviában és Ruandában történt korábbi mészárlásokhoz hasonlította a líbiai eseményeket.
Kevin Rudd
Előzetes vizsgálatot indít a hágai nemzetközi törvényszék a Líbiában feltehetően elkövetett emberiség elleni bűntettek miatt, miután megkapta az ENSZ jelentését a líbiai eseményekről - jelentette az al-Arabíja arab hírtelevízió.
Jemenben nemzeti egységkormány kihirdetésére készül Ali Abdullah Szaleh elnök. Az elnök erről jemeni vallási vezetőkkel beszélt, akikkel hétfőn folytatott tanácskozást. Az elnök az al-Dzsazíra jelentése szerint 24 órán belül kihirdeti az egységkormányt, ám az ellenzék közölte, a javaslat túl későn érkezett, és nem elégszenek meg vele, radikális változást követelnek. A jemeni események hátteréről bővebben itt olvashat.
Újabb összecsapások alakultak ki Ománban a tüntetők és a rendőrök között. Vasárnap állítólag hat ember halt meg, amikor a rendőrök a tüntetők közé lőttek. Hétfőn több utat lezártak a tiltakozók.
Miszuratában légvédelmi gépágyúkkal lövik a Kadhafi-ellenes tüntetőket - jelentette a BBC szerint egy helyi orvos. Az orvos szerint a mentőket sem merik kiküldeni a sérültekért, mert azokra is lőnek a líbiai vezérhez hű milíciák a fővárostól 200 kilométerre keletre fekvő városban.
A BBC a Belaruszkij Partizan fehérorosz lap meg nem erősített jelentésére hivatkozva azt jelentette, hogy Moammer Kadhafi líbiai vezető gépe szombaton leszállt Minszkben, a fehérorosz fővárosban, majd másnap elrepült. A gépet állítólag repülőgép-rajongók szúrták ki, feltehetően a vezér családtagjait és némi pénzt szállított.