Wellness a fedélzeten

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Közérzetünket, fittségünket és szépségünket a repülőút során nemcsak a megváltozott környezet és a magasság, de a repülőutazásra jellemző számos adottság, így például a hely és mozgás hiánya, a tisztálkodási lehetőségek, a testhelyzet és a felszolgált menü is befolyásolhatja. A repülővel vakációra utazók fogadják meg alábbi tanácsainkat az általános fedélzeti testi és lelki jólét érdekében. Így biztosak lehetnek benne, vakációjuk kiszemelt célállomására érkezve értékes órákat, sőt napokat nyerhetnek azzal, hogy nem fáradtan, hanem frissen és kipihenten érkeznek.

Mivel gondoskodhatunk még az utazás előtt fedélzeti kényelmünkről és jó közérzetünkről?

A tengerentúli utazások esetében már a jegyvásárlásnál, de akár még az indulás előtt legalább 24 órával is kiválaszthatjuk az általunk fogyasztani kívánt menüt. A hosszabb utazások alkalmával célszerű könnyen emészthető és kímélő, zöldségekben, gyümölcsökben és természetes tápanyagokban gazdag menüt igényelni, amely nem terheli meg szervezetünket. A nagyobb légitársaságoknál például többféle: vegetáriánus, sőt még kóser menü is igényelhető. Az éppen aktuális fogyókúránkat azonban lehetőleg ne most kezdjük el!

Célszerű-e alkoholt, kávét és üdítőt fogyasztani a fedélzeten?

Mind a koffein mind pedig alkohol tartalmú italok szabadon fogyaszthatók még 10.000 méter magasan is, ez azonban nem jelenti azt, hogy javasolt. Felszállás előtt közvetlenül lehetőleg ne igyunk nagy mennyiségben ilyen italokat, inkább a fedélzeten kapott csökkentett mennyiségű és alkohol- valamint koffein tartalmú italokat fogyasszuk, persze azt is csak mértékkel. Ez azért javasolt, mert alacsonyabb légköri nyomás esetén ezek a szerek erősebben hatnak szervezetünkre, így jobban igénybe veszik azt. Szénsavas üdítő fogyasztásánál vegyük figyelembe, hogy az alacsonyabb nyomás hatására a testfolyadékokban oldott oxigén nagyobb mértékben tágul, mint a földön, ami puffadást idézhet elő. Nyugodtan ihatunk viszont gyümölcsleveket vagy szénsavmentes ásványvizet.

Hogyan biztosíthatjuk testünk mozgásigényét, fittségét a repülőút során?

A fittségről a repülőút során sem kell lemondanunk. Ma már a legtöbb légitársaság bemutat olyan gyakorlatokat, amelyek egy helyben ülve is teljesen átmozgatják izmainkat és testünket. A British Airways gépein Pilates gyakorlati útmutatót kapnak az utasok.

A Pilates gyakorlatok az izmok tonizálásának és az izomenergia egyensúlyának összehangolásával fejtik ki hatásukat. A gyakorlatok az izomzat rugalmasságának növelésével, összehangolt nyújtó és lazító mozdulatokkal és az izomcsoportok természetes elrendeződésének visszaállításával segítik és serkentik a vérkeringést, amely különösen fontos a sokáig történő egyhelyben ülés esetén.

Milyen egyéb módon javíthatjuk még közérzetünket?

Fontos az előzőekben bemutatott könnyed és egészséges táplálkozás. A repülőutak során javasolt a dohányzás, valamint az alkohol és koffein tartalmú italok fogyasztásának mellőzése. A vérkeringés folyamatosságának fenntartása érdekében kerüljük a lábak keresztezését, stimuláció céljából pedig, ha orvosunk azt javasolja, kis dózisban aszpirin is fogyasztható.

Milyen hatásoknak van kitéve bőrünk a fedélzeten?

Mivel a repülőgép fedélzetének klímája eltérő a megszokott környezetünktől, bőrünk fokozott, speciális odafigyelést igényel. Az arcbőrt a fedélzet száraz levegője, illetve az alvás nélkül eltelt idő is megviselheti. A repülőgép utasterében a menetidő elteltével a légtérben lévő széndioxid mennyisége növekszik, így a bőr fokozottabb igénybevételnek van kitéve. Mindezek mellett az utasok egészégét és a higiénés szempontokat maximálisan figyelembe véve 2-3 percenként cserélik a levegőt, ami a páratartalom, ezáltal pedig a bőr nedvességtartalmának csökkenését okozza.

Miben más a fedélzeti szépségápolás?

Természetesen a repülőtárságok is tisztában vannak vele, hogy nemcsak a hölgyek utaztatása, de szépségük megőrzése is fontos: a tengerentúli járatok utasai egyedileg összeállított szépségápolási nesszeszert kapnak, amelyben olyan termékek találhatók, amelyek kifejezetten a repülőgép fedélzetén bőrüket ért hatásokat segítik elkerülni. A szakemberek által kiválogatott frissítő, ápoló és regeneráló készítmények között arctonik, szemkrém, éjszakai krém, ajakápoló, tusfürdő és fogápolási termékek szerepelnek, melyek a lehető legkíméletesebben tisztítják az igénybe vett bőrt, ugyanakkor hatóanyagokban gazdag az összetételük.

Milyen öltözet a legalkalmasabb egy repülőútra?

Bár a repülés sokaknak nagy alkalom, és ezt szeretnék külsőleg is megmutatni, ennek ellenére mégis a kényelmi szempontokat tartsuk szem előtt. A repülőgép fedélzete illetve a külső levegő hőmérséklete nem biztos, hogy megegyezik, ezért nem árt, ha több réteget veszünk magunkra. Fontos, hogy a viselt ruhadarab ne szorítson, ne akadályozza a test mozgását, illetve a vérkeringést, így saját magunk számára tehetjük komfortosabbá az utat. Lehetőleg ne viseljünk magas sarkú cipőt, mert az a balesetveszélyen túlmenően kényelmetlen is.

Mi az a Jet Lag és hogyan kerülhetjük el?

A Jet Lag az időzónák átrepülése következtében fellépő jelenség, amikor a szervezet belső ritmusa felborul, és testünk még nem képes az új időrendhez alkalmazkodni. Ennek következtében számos olyan változás felléphet szellemi illetve fizikai teljesítőképességünkben, amely befolyásolhatja az új környezetben eltöltött első pár napot. Az alkalmazkodás megkönnyítése érdekében próbáljuk minél hamarabb felvenni az új hely ritmusát, segítve ezzel, hogy a szervezet harmóniába kerüljön a külvilággal.

Ajánlat

Repülés előtti egészségügyi tanácsok

British Airways

Korábban az [origo]-ban

Repülés és egészség
Kisebb vitát robbantott ki az a cikk, melyben a közelmúltban a hosszú repülőút egészségre ártalmas következményeiről írtak. A jelentés szerint gyakori, hogy az utazás során mélyvénás trombózis alakul ki, mely időnként az utas halálát is okozza. Az orvosok és a légitársaságok egyaránt szükségesnek tartják bizonyos megelőző intézkedések megtételét.

A légitársaságok 10 éve tudnak a mélyvénás trombózis és a repülés közötti összefüggésről