Idősebbek is elkezdhetik

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Egy felmérés szerint a középkorúak közül még a szociálisan fejlettnek számító Egyesült Államokban is mindössze a férfiak 8 %-a és a nők 2 %-a végez rendszeres testmozgást. Ez a tendencia más országokban is megfigyelhető. A mozgásszegény életmód aztán számtalan probléma okozója lesz. Természetes folyamat a kor előrehaladtával az izomtömeg és ebből következően az általános erőnlét csökkenése. Ez azonban nem kell, hogy rövid úton ahhoz vezessen, hogy csak ülünk és nézzük a történéseket. A 2000. év végén Olaszországban rendezett Wellness-konferencia egyik előadója például az egyéni állapotnak megfelelő mennyiségű testmozgást javasol minden idős embernek: bemelegítést, nyújtást, aerob-, súlyzós és végül levezető gyakorlatokat.

A csontritkulás, a csontok törékenységének megakadályozásához is nagy szükség lenne a mozgásra. Bánhídi Borbála gyógytornász rendszeresen tart úgynevezett csontritkulást javító tornákat idősebbek részére. Elmondta, hogy az előírt vitaminok, gyógyszerek beszedése önmagában nem elég, hiszen megfelelő mértékű torna nélkül ezek nem képesek beépülni a csontokba. A gyakorlatok elősegítik a csontszövet kialakulását, a csontképződést. Nem szabad azonban néhány mozdulat ismétlésére szorítkozni, az egész testet egyenletesen kell megmozgatni. A gyógytornásznő által vezetett foglalkozások igen népszerűek, sokan már évek óta rendszeres résztvevői az óráknak.

Bánhídi Borbála a testedzést a szív- és keringési problémákkal küzdőknek is melegen ajánlja. Nem kell félni a terheléstől! - nyugtat meg mindenkit a szakember, hiszen az aktuális állapot felmérése után egy gyógytornásszal konzultálva bárki nekikezdhet az edzésnek. Az edzés típusa, az intenzitás természetesen a szívelégtelenség mértékétől függ elsősorban. A torna végezhető ellenőrzött kórházi körülmények között, de a kellően begyakorolt feladatok akár otthon is gyakorolhatóak. A megfelelő mennyiségű és tartalmú fizikai terhelés helyreállítja a végtagokban kialakuló lassúbb keringést. Számos helyen a szívbetegeket ún. kardio-gépek segítségével (pl. szobakerékpár) edzik, és az eredmények minden esetben magukért beszélnek.

Cukorbetegeknél is fontos kiegészítője a kezelésnek az edzés. Megfelelő diétás étrend mellett, a gyógytorna helyes alkalmazásával és a megfelelő gyógyszerek szedésével sokkal eredményesebb lehet az egészség megőrzéséért való küzdelem. A testmozgás javítja ugyanis a vércukor-anyagcserét, azaz a szervezet képességét a cukor hasznosítására.

A szakemberek is meglepődve fogadták azt a felfedezést, hogy még a rák leküzdésében is nagy szerepe lehet a testedzésnek. Kiemelik itt a sportolásnak a lélekre gyakorolt jótékony hatását. A testedzés ugyanis számos egyéb előnyös tulajdonsága mellett javítja a közérzetet is. A mozgás tehát örömet is szerez, szebbnek, jobbnak látjuk az életet, a mindennapokat, könnyebben leküzdhetőnek a problémákat. Ne becsüljük le az ép test és ép lélek összefüggését!

Kevesen vannak azonban még azok, akik sportolnak "csupán" azért, hogy egészségi állapotukat javítsák. Vannak néhányan, akik legalább fontolgatják, tervezgetik, hogy valamiféle testmozgásra adják a fejüket, de sajnos a legtöbben még eddig sem jutnak el. Természetesen a legkevesebben azok vannak, akik az edzés fontosságáról meggyőződve valóban aktív életet élnek. Szükség lenne tehát a motivációra, az előnyök és lehetséges kockázatok bemutatására, az életmód megváltoztatására való buzdításra. Akik pedig már belevágtak, igénylik teljesítményük elismerését, akár a barátok és rokonok, akár a közvélemény által.

Van tehát hatékony stratégia az emberek megmozgatására, ne hagyjuk hát, hogy olyan sokan ne sportoljanak! Fogjuk idősebb rokonainkat, menjünk el velük egy nagyobb sétára, biztassuk őket, hogy járjanak csoportos tornákra, uszodába, esetleg kocogni, kirándulni! A tenisz, asztalitenisz szintén igen népszerű lehetne az idősebb mozogni vágyók körében, hiszen hasonló képességű játékostárssal a játék sebessége megfelelővé válik. Miért kellene megvárni a betegségek jelentkezését? A rendszeres tornával, testmozgással sok probléma kialakulása megelőzhető. A mozgás gazdag élet igényére való nevelést már gyermekinknél el kell kezdeni. Így felnőtt, majd idős korban sem tud élni nélküle.

Arany-Média


Ajánlat

Érezze magát fiatalabbnak!
A stretching, gyaloglás, súlyemelés, tai-chi, tánc és jóga nemcsak a fiatalok sportja.

Hol tornázhatnak az idősebbek?
Budapesti közművelődési intézmények állandó programjai

Fitten a negyedik X után

Mozduljvelünk.hu

Idősödés tudományával foglalkozó cikkek

Korábban

Ajándékozzon karácsonyra egészséget!