Magyarországon is előfordul a légiós betegség

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

A legionella referencia-laboratórium munkatársa elmondta: Magyarországon hozzávetőleg 10-15 esetben sikerül igazolni, hogy légkondicionáló berendezés okozta a fertőzést, további 10-15 megbetegedésnél is viszonylag jól behatárolható a kiváltó ok.
Ez lehet például a hosszú ideig nem használt melegvíz tározóból történő zuhanyozás, a baktériummal telített vízpermet, aeroszol belégzése. Az esetek körülbelül 60-70 százalékában nem azonosítható, hogy mi váltotta ki a legionellózis fertőzést.

A légionárius betegségként is emlegetett baj fejfájással, lázzal, hidegrázással és izomfájdalmakkal kezdődik, ezután légzési problémák jelentkeznek, majd tüdőgyulladás lép fel. Az esetek mintegy tíz százaléka halálos.
A legionellózist 1998 óta kötelező bejelenteni a járványügyi hálózatnak. Első évben még csak négy, tavaly viszont már hatvan esetet jeleztek az orvosok.

Bognár Csaba elmondta: ha a beküldött mintából a laboratórium kimutatja a legionella baktériumot, az ÁNTSZ epidemiológiai szakemberei járványügyi vizsgálatot kezdenek, ennek keretében megpróbálják felderíteni a fertőző forrást.

A légiós betegség leírásahttp://www.webpatika.hu/services/articles?aid=20001117115032;HPID=41DBA983-48F6F632-E80BC016-E51E8D92Áttörés a légiós betegség kezelésébenhttp://mindenkinek.medicentrum.hu/ed/0/in/hp/index?src=2&id=1826The European Working Group for Legionella Infectionshttp://www.ewgli.org/

Bognár Csaba szerint valamennyi klíma-gépház üzemeltetőjétől meg kellene követelni, hogy ismerje a legionellózist kiváltó főbb okokat, és a megelőzés szabályait betartassa a gépház dolgozóival. Nem mindegy ugyanis például, hogy a kicsapódó kondenzvíz tálcáját milyen rendszerességgel tisztítják, fertőtlenítik.

A legionellózis elnevezés eredete az, hogy az amerikai légió veteránjainak 1976-os találkozóján 221-en betegedtek meg és 34 haltak meg. Később derült ki, hogy a légkondicionálóhoz használt párásító okozta a fertőzést.
Az időközben végzett kutatások bizonyították: a levegőben, a vizekben természetesen előforduló baktériumfajta a pangó vizekben elszaporodik, ha a légáram továbbsodorja őket, aeroszolként a tüdőbe kerülhetnek, és fertőzést okozhatnak.