Spájzolt gyógyszerek

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Egy veszélyeshulladék-kezeléshez értő szakember szerint az ilyen készítmények biztonságos megsemmisítése legalább 250 millió forintba kerülne, nem is szólva a begyűjtés és ellenőrzés költségeiről. Kérdés, hogy mindig csak akkor és annyit szerzünk-e be az egyre dráguló "egyéb" patikaszerekből, amennyire valóban szükségünk van.

Magyarországon csak az Országos Gyógyszerészeti Intézet által törzskönyvezett készítmények kerülhetnek forgalomba, s a szigorú vizsgálatot követően itt születik döntés arról is, hogy a gyógyszert csak orvosi receptre vagy enélkül is megvásárolhatónak minősítik. Mindkét kategóriának van előnye és hátránya. A csak receptre kapható készítmények mellé - remélhetőleg - már az orvostól megkapjuk a használati utasítást.

Más a helyzet a recept nélküli patikaszerek esetében, bár ezek vásárlásakor az érvényes szabályok szerint a gyógyszerésznek kötelessége ellenőrizni, hogy milyen és mióta tapasztalt tünetek enyhítésére kívánjuk beszerezni az orvosságot. Meg kell kérdeznie, párhuzamosan milyen gyógyszereket szedünk, tehát lényegében biztonsági ellenőrzést végez a készítmény alkalmazhatóságáról. Más kérdés, hogy ez a gyakorlatban mindig így történik-e. A tapasztalatok szerint nem, ezért elsősorban önmagunkra kell vigyáznunk.

Egyébként is világszerte terjed az "öngyógyítás", ha átmeneti és nem különösebben komoly bajról van szó. Kicsit megfáztunk vagy időnként fáj a fejünk, emésztési zavaraink vannak - az ilyen és hasonló esetekben többnyire nem várakozunk hosszasan az orvosi rendelőben, inkább beugrunk a patikába, és kérünk valamit, ami megoldást ígér.

Bonyolítja a helyzetet az egyrészt rendkívül szigorú és keményen büntető, másrészt a meglehetősen engedékeny reklámtörvény. A recepthez kötött készítményeket még csak áttételesen sem megengedett a nagyközönséggel ismertetni, viszont a szabadon beszerezhető gyógyszerek vonzó (esetenként csak az előnyöket méltató) hirdetései elárasztják a televíziót, a sajtót és a patikákat. Egy-egy sikeres és drága reklámkampányt követően akár többszörösére növekszik valamely készítmény forgalma, amely pedig a hatóanyagot és a hatásosságot tekintve semmiben nem különbözik a lényegesen olcsóbb, de nem hirdetett változattól.

Egészség- és pénztárcakímélő befektetés, ha a recept nélkül vásárolható gyógyszerek beszerzése előtt alaposan tájékozódunk a várható valós hatásról, a kedvezőtlen mellékhatásokról, a más, általunk folyamatosan szedett készítmények miatt kialakuló esetleges kölcsönhatásokról, s az egyenértékű és esetenként jóval olcsóbb helyettesíthetőségről. Nem érdemes feltétel nélkül hinnünk a reklámoknak és a vonzó csomagolásnak. Könnyen megeshet, hogy némi tájékozódás, és a gyógyszerész megkérdezése után jó áron és jobb szerhez juthatunk. Mindig szánjunk néhány percet a dobozban található tájékoztató átolvasására, hiszen abban fontos információkat találunk. Nem árt felírni a beszerzés célját és dátumát sem, mert ez a későbbiekben segít az eligazodásban, felhívja a figyelmünket a lejárati idő ellenőrzésére.

Úgy tűnik, a végül "elfekvőbe" kerülő gyógyszerek arányát alig-alig mérsékelték a dinamikusan emelkedő árak. Tegyük hozzá, például a cukorbetegek esetében nem az orvos által javasolt és felírt, hanem az egyéb úton beszerzett patikaszerekről van szó. Sokat segítene a helyzeten, ha képesek lennénk mindig csak akkor, azt és annyi gyógyszert beszerezni, ami valóban egészségünket szolgálja. Így nem hoznánk az álbiztonságért felesleges és drága áldozatot.

Ajánlat
Gyógyszerek, oltások
Gyógyszer.lap.hu
Egészségügyi Minisztérium országos szakmai intézményei és webcímei

Nem hiányzik a könyvespolcáról?
Növényi gyógyszerek