Édesítsünk mézzel!

Vágólapra másolva!
Mindenki tudja, hogy Micimackó szereti a mézet. Persze ő egy angol medve, nyugat-európai, s arrafelé nemcsak a medvéknek, de az embereknek is kedvenc csemegéje a méz; évente átlagosan 1,5 kilónyit fogyasztanak belőle fejenként. Mi, magyarok, annak ellenére, hogy jelentős méztermelő ország hírében állunk, évente csak 45 dkg mézet eszünk. Mert drága, mert túl édes, mert "nehéz" vele bánni. Itt az ideje tehát, hogy komolyabban foglalkozzunk vele.
Vágólapra másolva!

A mézelő méhek a virágokról mézgyomrukba nektárt gyűjtenek, a lábukon lévő "kosárkákba" pedig virágport. Kincseiket a kaptárba szállítják, a nektárt mirigyváladékukkal keverve átalakítják, s a lépekben szárítással mézzé érlelik. A méz a növényekben a napsütés hatására képződött közel 80 százaléknyi cukron kívül 190-féle tápanyagot, ásványi anyagot, fehérjéket, aminosavakat, enzimeket, hormonokat, növényi és állati eredetű vitaminokat és egyéb anyagokat tartalmaz. Szinte az összes számunkra fontos vitamin megtalálható benne.

Hazai mézhelyzet

Az országban tizenhétezer méhészet működik, melyek évente átlagosan 14-15 ezer tonna mézet termeltetnek méheikkel. Ennek nagy részét kiviszik az országból, míg a fennmaradó mennyiséget elsősorban házaknál, ismerősökön keresztül vagy piacokon értékesítik a termelők. Az ősi értékesítési mód jó a termelőnek, hiszen több pénzt kap termékéért, mintha az egészet nagy tételben leadná, s jó a vásárlónak is, mert olcsóbban jut a mézhez, mint a közértben. A mézhamisítások miatt a piacokon szúrópróbaszerűen mézkommandó ellenőrzi a termelőket.
A jó méz testes, a kupakkal lezárt, felfordított üveg közepétől a levegő gömböt képezve emelkedik fel benne, s nem tartalmaz szennyeződést. Az üveg címkéjén szerepelnie kell a termelő nevének, engedélyszámának, illetve méze besorolási számának. A kristályosodás nem hiba, egyes mézfajták hajlamosak erre, kivéve például az akácmézet.

Aranyos egészség

Már a bibliai idők óta ismert a méz gyógyító ereje; az egyiptomiak a fáraók sírjába is tettek belőle útravalóul, hátha segít majd a túlvilágon is. A modern kutatások bizonyították hatékonyságát érelmeszesedés, emésztési zavarok, bőrbetegségek, sebesülések, májműködési zavar esetén, de ismert baktériumölő, méregtelenítő hatása is. Gyorsan felszívódó gyümölcscukrai azonnal pótolják az energiahiányt, serkentik az agyműködést, javítják a közérzetet és a fizikai erőnlétet, fokozzák az étvágyat. A méz aktívabb életre serkent, ezért hatásos lehet elhízásra hajlamos emberek gyógykezelésénél is. Egyes mézfajták fokozzák a kiválasztást, vizelethajtók, emiatt a belőlük készült ásványvizes ital (vagy a mézsör) kiváló fogyókúrás szer lehet. A méz annak ellenére, hogy nagyon édes, nem okoz fogszuvasodást, sőt, gátolja annak megindulását. Cukrai a répacukorral ellentétben nem hizlalnak, nem alakulnak át zsírrá, csupán energiaforrásul szolgálnak. (Persze a mézes kenyér vagy sütemény már súlyfelesleget okozhat.) Enyhe hashajtó, ezért a napi mézfogyasztók széklete lazává válik.
Gyógyításra csak a hőkezeletlen méz alkalmas, 30 fok felett elveszíti értékes anyagait. A kezeletlen méz sötét színű, kivéve a világos típusú akácot s egyes fajtamézeket. Ma még ritka a a bioméz, de egyre több forrásból elérhetővé válik.