Hangfájlokba csomagolt receptek a neten

Vágólapra másolva!
Kódolt üzenetekben csereberélhetik kedvenc sütijük vagy tésztaszószuk receptjét azok az olasz háziasszonyok, akik feliratkoznak egy játékos konyhai weboldalra. A recepteket képekbe, hangfájlokba csomagolják, amelyek így, a beavatatlan szemlélő számára, láthatatlanok maradnak.
Vágólapra másolva!

Akár 007-es konyhai ügynöknek is képzelhetik magukat azok, akik feliratkoznak egy olasz főzős weboldalra. A site saját, olasz nyelvű ismertetője szerint a látogatók leginkább nők, akik legújabb, vagy kedvenc receptjeiket cserélik ki egymással elektronikus levelekben, ám nem hétköznapi módon.

Az e-mailek ugyanis, amelyek a recepteket tartalmazzák, kódoltak. A ismertetőben olvasható az is, hogy az ötlet, vagyis a titkos recept-cserebere egy egyszerű, nőknek indított számítástechnikai tanfolyam gyümölcse.

A kurzust eredetileg azért szervezték, hogy minél több nő sajátíthassa el az internetezés, az e-mailezés alapjait. Néhány résztvevőnek azonban annyira megtetszett az informatika, hogy komolyabban elmélyedt benne. Ez a csoport hozta azután létre a www.cryptokitchen.net oldalt, amely a szteganográfia eszközeit használja.

Az említett eljárás a jelek elrejtésének tudománya, vagy művészete. Nem azonos a da Vinci-kódból is ismert kriptográfiával, mely bonyolult kódrendszert használ az információ elrejtésére. A szteganográfia még izgalmasabb, itt ugyanis az üzenet küldői egyenesen a kommunikáció tényét igyekeznek elrejteni, vagyis arra törekszenek, hogy közlendőjük láthatatlan maradjon.

Manapság, amikor lépten-nyomon internetes adathalászokról, kódfeltörésekről hallani, nem is olyan meglepő, hogy vannak, akik ilyen játékokkal szórakoztatják magukat. A cél eközben az, hogy minél több asszony barátkozzon meg a számítógéppel és a programokkal. Erre szükségük is van a tagoknak, mert a receptek olvashatatlan - valójában szinte láthatatlan formában érkeznek.

Megfejtésükhöz nem is olyan egyszerű kód- és szimbólumrendszert kell használni, ehhez pedig gyakorlat kell. A cryptokitchen feliratkozott tagjai több olyan oldalra is eljuthatnak, amely segítségével barátkozhatnak a kripto- és szteganográfia alapjaival. (Ilyeneket angol, sőt magyar nyelven is találhatunk egy kereső segítségével.)

A recepteket képekbe, hangfájlokba, vagy egyéb fedő-dokumentumba csomagolják, épp annyira módosítva csak azokat, amennyire szükséges. Így ha a szakácsnő ügyes, a rejtett információ bekerül ugyan az e-mailben továbbküldött fotóba, de az a gyanútlan szemlélő számára láthatatlan marad, azt csak a beavatott címzett tudja megfelelően kicsomagolni, hogy kinyerje belőle a titkos receptet.



A cryptokitchen oldal, amelyről a la Repubblica című olasz lap női magazinja számolt be, a cikk írásakor még nem készült el teljesen. Néhány menüpont alatt szó szerint az állt, hogy annak tartalma még a kriptosütőben van.

Bár könnyen lehet, hogy ez is csak a látszat, mindössze arról van szó, hogy nem találtuk meg a szupertitkos receptgyűjtemény szupertitkos bejáratát.

Lukács Zsolt